Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburk poskytl dotaci rumburskému K-centru

Rumburk • Tři sta tisíc korun věnovalo město Rumburk rumburskému Kontaktnímu a poradenskému centru pro drogově závislé. S finanční podporou Rumburku a dalších subjektů bude K-centrum moci zajistit svůj provoz i pro tento rok.

„Existence K-centra je pro nás velmi důležitá,“ uvedl starosta města Jaroslav Trégr. „Drogová scéna na Šluknovsku i v Rumburku je velmi rozvinutá a proto má tady K-centrum nezastupitelnou roli. Díky svým možnostem významně eliminuje druhotné projevy a rizika spojená s užíváním drog, jako je například šíření infekčních chorob nebo likvidace použitých stříkaček. Rumburské »Káčko« působí tam, kde my působit nemůžeme,“ uvedl starosta.

Rumburské K-centrum působí v Rumburku již přes deset let. Třísettisícovou dotaci dostává od města Rumburk každý rok na základě uzavřené smlouvy z roku 2005. Rumburk je největším a nejvýznamnějším donátorem tohoto zařízení.

„V loňském roce nás podpořilo pětitisícovými částkami i několik dalších měst ze Šluknovského výběžku, což pro nás byla významná pomoc. Zvlášť poté, co nám Ústecký kraj zkrátil dotaci z požadovaných dvou set tisíc na pouhých sedmdesát. Nebýt Rumburku a obcí Lipová, Staré Křečany, Doubice, Velký Šenov a Jiřetín pod Jedlovou, měli bychom velké existenční problémy,“ zdůrazňuje vedoucí K-centra Vít Jelínek.

K-centrum v Rumburku eviduje více než dvě stě čtyřicet klientů a počet kontaktů ročně se odhaduje okolo třech tisíc. V loňském roce bylo rozdáno 35 tisíc stříkaček na jedno použití, letos by to mělo být až o deset tisíc víc.

Kontaktní a poradenské centrum v Rumburku je jediným zařízením tohoto druhu široko daleko, nejbližší je v Děčíně a v České Lípě. „Neposkytujeme jen péči uživatelům drog, ale obrací se na nás velké množství lidí, kteří se s drogou dostanou do styku poprvé až díky někomu blízkému, který propadne závislosti. Radíme rodinám, rodičům a životním partnerům, jak žít s drogově závislým, jak jeho závislost odhalit a jak s ním spolupracovat při léčbě. Naše práce je komplexní a je určena každému, kdo se s drogou jakkoliv dostal do styku,“ uzavírá Vít Jelínek.

gdo

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail