Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovsko v prvním kole prezidentských voleb dalo nejvíce hlasů Miloši Zemanovi

volby

Šluknovský výběžek • V historicky první přímé volbě prezidenta dali voliči ze Šluknovského výběžku největší počet hlasů Miloši Zemanovi. Na druhém místě se umístil Jan Fischer.

O volbu prezidenta republiky byl mezi voliči ze Šluknovského výběžku mimořádný zájem. V průměru přišlo k volbám přes 52 procent oprávněných voličů. Největší účast zaznamenala nejmenší obec ve výběžku Doubice, kde se k volbám dostavilo 73,33 procenta voličů. Druhou největší voličskou základnu hlásila obec Vilémov, kde volilo 59,56 procenta voličů. Naopak nejméně (43,50 %) voličů se u uren objevilo v Jiříkově. V Rumburku volilo 51,94 procenta voličů.

Největší oblibu mezi prezidentskými kandidáty si na Šluknovsku získal Miloš Zeman, kterého volilo třináct měst a obcí z osmnácti. Nejvíce sympatizantů si získal ve Chřibské, kde mu hlas dalo 32,4 procenta lidí. Jeho velký rival Jan Fischer nakonec získal od voličů ze Šluknovska druhé místo. Nejvyšší počet hlasů obdržel v Jiříkově a v Mikulášovicích. V Lobendavě naopak přední příčku získal Jiří Dienstbier a zanechal za sebou oba protikandidáty, Miloše Zemana i Jana Fischera. Na čtvrtém místě se umístil Karel Schwarzenberg, a to nejen v Lobendavě, ale na celém Šluknovsku. Velké sympatie voličů získal v Jiřetíně pod Jedlovou a v Doubici, kde získal prvenství mezi všemi kandidáty.

Maličká Doubice překvapila nejen vysokou volební účastí a drtivou podporou Karla Schwarzenberga, který zde získal 46,97 procenta hlasů, ale i významnou podporou Vladimíra Franze a jediné prezidentské kandidátky, která se zde probojovala mezi elitní čtyřku, Zuzany Roithové.

V žádné jiné obci se do kvarteta Zeman, Fischer, Dienstbier, Schwarzenberg jiný z kandidátů neprobojoval.

Rumburk volil Miloše Zemana. Ten zde získal 22,63 procenta hlasů. V těsném závěsu za ním se s 21,64 procent držel Jan Fischer, třetí místo získal Jiří Dienstbier (18,72 %) a čtvrtý byl Karel Schwarzenberg (17,95 %).

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail