Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne!

Ranní jídlo působí jako jakýsi startér metabolismu

Snídaně by měla být prvním jídlem nového dne a dodat potřebnou startovací energii. Realita je však často jiná. Snídani často vůbec nestihneme, nebo se odbudeme pečivem namazaným „něčím“ a zhltnutým za pochodu.

Je zřejmé, že ráno se organismus probouzí prázdný a v zájmu svých 100 biliónů buněk vás žádá „Haló, dej mi všechny živiny, energii a vodu, které jsem za posledních 24 hodin spotřeboval.“ Možná se ráno necítíte hladoví nebo žízniví, ale to je jen otázka času.

Pokud se ráno nenasnídáte, tak nejenže tělu nedodáte potřebné stavební látky a energii, ale zároveň způsobíte snížení hladiny cukru v krvi, a to je příčinou touhy organismu po jednoduchých karbohydrátech.

Snídáte pečivo s „něčím“… To jsou většinou jednoduché karbohydráty, které se při trávení ihned přeměňují na cukr. Organismus přebytek cukru odstraní tím, že ho přemění na tuk. Výsledkem je snížení hladiny cukru v krvi, často pod úroveň, se kterou jste se probudili. A nyní se vám dostavuje pocit hladu a slabosti, protože váš mozek má nedostatek cukru. A to je situace, kdy se začínají ozývat chuťové buňky. Chcete-li překonat pocity hladu, většinou znovu sáhnete po jednoduchých karbohydrátech: čokoládě, sladké kávě, sendviči, cukrovinkách, sušenkách, sladkých nápojích atd. Tento cyklus se několikrát denně opakuje a vy si tak vytváříte závislost na karbohydrátech. Nadměrné množství karbohydrátů způsobuje, že organismus nepřetržitě pracuje v přetížení, což může vést ke vzniku mnoha zdravotních obtíží. Zároveň nadměrné množství cukru v krvi poškozuje krevní cévy.

Corn flakes – Bona vita mají ve 100 g 79,1 g cukru, což je 18 kostek cukru. Rohlík vodový, houska má ve 100 g 60,1 g cukru, tedy 13,7 kostek cukru. Jogurt Jogobella 0,1 % tuku – jahody má ve 100 g 15,4 g cukru = 3,5 kostky cukru. Je důležité zvážit, kolik a co zařadit do svého jídelníčku.

Právě snídaně nejvíce ovlivňuje celkovou kondici každého člověka i to, jak se cítíme během dne, co pak celý den jíme a co máme chuť jíst. To jsou věci, které mají vliv i na naši váhu. Snídani potřebujeme každý den, celý život.

Tisk Tisk | E-mail E-mail