Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jaroslav Sykáček: O volbě prezidenta

Vážení čtenáři,

tak jako celá naše republika, tak i Šluknovský výběžek a město Rumburk žily zejména poslední měsíc první přímou volbou prezidenta České republiky. Už vlastní přípravu legislativy, tj. novely ústavy i prováděcího zákona provázela široká diskuze. Zmíněná legislativa byla projednávána vesměs v průběhu roku 2012 a Zákon o přímé volbě hlavy státu podepsal prezident Václav Klaus 1. srpna 2012.

Ne všichni zákonodárci potřebné změny akceptovali a dali jim svou podporu. Za svou osobu mohu říci, že mé rozhodování značným způsobem ovlivnily silně nedůstojné volby prezidenta v roce 2008, a zejména pak v roce 2003, které jsme tehdy mohli sledovat pouze prostřednictvím televizní obrazovky. Když se mi pak tehdejší senátor a kamarád Josef Zoser svěřil s vlastním odpudivým zážitkem z poslední volby prezidenta, rozhodl jsem se už tehdy, že budu-li mít někdy možnost prosazovat přímou volbu, pak ji využiji. Toto své předsevzetí jsem splnil, a to i s vědomím, že výše uvedené zákonné normy nejsou zcela dokonalé. Nicméně jak volby ukázaly, jsou přes některé problémy životaschopné.

Vlastní volba prezidenta prokázala, že naši občané o ni mají zájem a že přímá demokracie má v naší republice své
místo. Vždyť šedesátiprocentní účast de facto v obou kolech je víc než dobrá.

Hodně se ve sdělovacích prostředcích poukazuje na to, že volba prezidenta rozdělila naši republiku na dva nesmiřitelné tábory. Jsem toho názoru, že jde o hrubý omyl. Nevěřím tomu, že by se např. manželství, kde jeden preferuje M. Zemana a druhý K. Schwarzenberga, mělo skrze něco podobného rozvést, nebo že se snad milovníci piva pravidelně sedící u jednoho stolu najednou rozejdou a přestanou svou oblíbenou hospůdku navštěvovat.

Jak jsme již všichni zaznamenali, prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman. V Rumburku s výsledkem 60,36 %
(dle volby.cz) dosáhl ještě o 5,5 % více než v rámci celé republiky. Rád bych ctěnému čtenáři připomněl, že to byl právě Miloš Zeman, který už v minulosti přijal naše pozvání a 28. října 2002 s námi poklepal na základní kámen místní průmyslové zóny a též slavnostně otevřel zrekonstruované Lužické náměstí. Věřím, že si Miloš Zeman udělá na naše město čas i jako prezident republiky.

Přestože jsem osobně volil Miloše Zemana a byl jedním z deseti senátorů navrhujících za kandidáta na post prezidenta ČR právě jeho osobu, děkuji všem občanům, kteří přišli k volbám bez ohledu na to, jakého kandidáta preferovali!

Jaroslav Sykáček
senátor Parlamentu ČR

Tisk Tisk | E-mail E-mail