Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prezidentské školní volby proběhly i na Základní škole U Nemocnice

Po vzoru středních škol, které se zapojily do projektu „Studentské prezidentské volby“, se i naše škola rozhodla vyzkoušet s žáky 2. stupně přímou volbu prezidenta. Cílem bylo přiblížit žákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem České republiky, podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi žáky, tak mezi žáky a jejich rodiči a pedagogy. Školy by měly být prvním místem, kde se občanství bude probouzet a aktivně podporovat.

Žáci se na volby dlouho připravovali. Vytvářeli ve skupinách portfolia všech kandidátů prezidentských voleb, seznamovali se s volebním řádem ČR, volili si své komisaře do volební komise, a hlavně diskutovali.

V pátek 21. prosince se na naší škole konalo 1. kolo volby prezidenta. Z celkového počtu 222 žáků na 2. stupni se 1. kola voleb účastnilo 149 žáků, což je 67 %. Nejvyšší volební účast měla třída 6.C s 86 % voličů, následovala třída 7.B s 78 % voličů a na třetím místě třída 7.A s 73 % voličů. A jak žáci volili? Nejvíce hlasů (30,61 %) získal od žáků Jan Fischer, druhé místo obsadila Jana Bobošíková (19,73 %), třetí místo Vladimír Franz (19,05 %), následovali Miloš Zeman, Táňa Fischerová s Karlem Swarzenbergem se stejným počtem hlasů, Zuzana Roitová a na závěr Jiří Dienstbier s Přemyslem Sobotkou, také se stejným počtem hlasů. Do druhého kola školních voleb postoupili Jan Fischer a Jana Bobošíková.

Ve středu 9. ledna se konalo 2. kolo volby prezidenta. Z celkového počtu 222 žáků na 2. stupni se 2. kola voleb účastnilo 106 žáků, což je 48 %. Nejvyšší volební účast měla třída 6.A se 70 % voličů, následovala třída 6.B s 68 % voličů a na třetím místě třída 8.A s 68 % voličů. Žáci si mezi Janem Fischerem a Janou Bobošíkovou zvolili jako prezidenta Jana Fischera. Jan Fischer získal 66 hlasů (63 %) a Jana Bobošíková 38 hlasů (37 %).

Všechny nás překvapil zodpovědný přístup žáků k volbám a vysoká volební účast. Jsme na své žáky – budoucí voliče hrdí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail