Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovský výběžek si za svého prezidenta zvolil Miloše Zemana

zeman Historicky první přímou volbu prezidenta republiky vyhrál ve Šluknovském výběžku Miloš Zeman. Jeho obliba mezi výběžany byla nezpochybnitelná již v prvním kole voleb.

Již v prvním kole prezidentských voleb voliči z výběžku ukázali, kdo je jejich favoritem. Na prvním místě se z devíti kandidátů na post prezidenta umístil Miloš Zeman, na druhém Jan Fišer, třetí byl Jiří Dienstbier a čtvrtým navrhovaným kandidátem byl Karel Schwarzenberg.

V závěrečném duelu mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem se výběžané přiklonili na stranu levicového kandidáta a s podporou 62,6 procent hlasů katapultovali na Pražský hrad Miloše Zemana.

Největší procento hlasů získal Zeman v Lobendavě, kde ho volilo 101 voličů ze 138 a kde získal 73,18procentní podporu. Naopak nejméně sympatizantů našel v Doubici. Ta patřila Karlu Schwarzenbergovi, kterého v této maličké obci volilo 71,83 procent voličů. Kníže převálcoval Miloše Zemana ještě v Jiřetíně pod Jedlovou s 57,09 procenty, ale v ostatních městech se stal vítězem voleb Miloš Zeman.

V Rumburku ho volilo 2620 voličů ze 4340, kteří k volebním urnám přišli, a nový prezident si v tomto městě získal hlasu u 60,36 procent voličů.

gdo

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail