Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz
| 26. 2. 2013 | Nezařazené

Přeshraniční smlouva čtyř měst o spolupráci byla podepsána

smlouva

Rumburk • Dohoda o spolupráci mezi městy Rumburk, Varnsdorf, Seifhennersdorf a Groβschönau byla slavnostně podepsána ve středu 20. února v rumburském Domě kultury Střelnice. Slavnostního aktu se zúčastnili všichni čtyři starostové a členové jejich městských rad. Smlouva upravuje spolupráci v mnoha oblastech společného sousedského soužití.

„Tato dohoda se rodila od roku 2010, a to z iniciativy německých sousedů,“ uvedl ve slavnostním projevu rumburský starosta Jaroslav Trégr a zdůraznil, že smlouva je projevem vůle všech čtyř měst úzce spolupracovat. „Je důkazem toho, že v příštích letech nebudeme žít na tomto území vedle sebe, ale spolu, jako jedna velká rodina,“ vyzdvihl význam úmluvy Trégr.

Všechna čtyři města spolu bezprostředně sousedí a jak uvedl starosta Varnsdorfu Martin Louka: „nemají společnou jen minulost a budoucnost, ale spojuje je i říčka Mandava, která jimi protéká.“

Při prezentaci jednotlivých měst vyplynulo, že se města potýkají i se stejnými problémy, jako je zejména úbytek občanů, stárnutí obyvatelstva, vysoká nezaměstnanost, či velké množství opuštěných budov a průmyslových objektů.

Smlouva čtyř měst spojených Mandavou, by mohla přispět k řešení některých problémů. Upravuje spolupráci mezi městy v osmi oblastech: v oblasti ochrany přírody a životního prostředí, regionálního rozvoje, školství a práce s dětmi a mládeží, v kultuře, turismu a sportu.

Dále by se měla týkat i spolupráce mezi zařízeními a organizacemi pečujících o seniory, a spolupráce v oblasti požární ochrany a bezpečnosti, zejména při mimořádných událostech, jako jsou živelní katastrofy, povodně, ničivé požáry a podobně. Smlouva také upravuje požadavek na vzájemnou výměnu informací při konání akcí s negativním přeshraničním dopadem, jako jsou například technopárty, či demonstrace.

Vedení všech čtyř měst by se měla pravidelně setkávat, a to minimálně jednou ročně, a v případě potřeby by měly být zřizovány společné pracovní skupiny nutné k řešení konkrétních problémů. První setkání čtyřměstí se bude konat již v tomto roce v Seifhennersdorfu., příští rok ve Varnsdorfu, o rok později v Groβschönau a Rumburk bude hostitelem v roce 2016.

gdo

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail