Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Restaurátorské práce v Loretě pokračují

loreta_2 Ani v letošním roce se restaurátorské práce v rumburské Loretě nezastaví. Římskokatolická farnost Rumburk hodlá do restaurování dekorativní nástropní a nástěnné výmalby investovat až 950 tisíc korun. Část výdajů by měla pokrýt dotace z Ministerstva kultury, stopadesátitisícovou dotaci získala farnost od města Rumburk. Na svém únorovém zasedání o tom rozhodli rumburští zastupitelé.

„Vždy, když přijdu do Lorety, tak vidím, jak se zde pořád něco děje, pořád se něco obnovuje a rekonstruuje. Nelze přehlédnout, jak tato rumburská památka pod rukama Římskokatolické farnosti vzkvétá. Proto má farnost mou podporu a pro její žádost o dotaci zvednu ruku,“ zdůvodnil svůj postoj rumburský starosta Jaroslav Trégr.

Jak uvedla koordinátorka projektu Klára Mágrová, rumburská Loreta není jen kulturní památkou. „Je to místo významné pro turistický ruch. Vždyť ročně přiláká až osm tisíc návštěvníků z celého světa, a to si již jistou pozornost zaslouží,“ dodala.

Rumburští zastupitelé kromě této dotace schválili pro Římskokatolickou farnost Rumburk dalších sto padesát tisíc korun na obnovu kostela svatého Vavřince, zejména na rekonstrukci střechy, která si vyžádá celkovou investici ve výši 4,3 milionu korun.

„Střecha je v havarijním stavu. Stávající plechová krytina, položená na šindeli, již dosloužila. Do objektu zatéká a krov je napaden dřevokazným hmyzem,“ uvádí se v žádosti o dotaci.

Kostel svatého Vavřince je jediným novověkým klášterním kostelem na Šluknovsku a byl postaven jako nejcennější část kapucínského kláštera v Rumburku. V letošním roce uplyne 330 let od zahájení jeho výstavby. Poslední generální oprava kostela se uskutečnila těsně před první světovou válkou. Od té doby kostel nebyl opravován a dnes je již v havarijním stavu. Nutná je nejen rekonstrukce střechy, ale také odvodnění objektu, jelikož obvodové zdi kostela trpí značnou vlhkostí, značné poškození vykazuje i fasáda kostela.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail