Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dítě v nesnázích

Rodiče se mezi sebou hádají. Máma chce, abych byla na její straně, táta mě nenávidí. Je mi 17 let, táta mi říká, že se mám o sebe postarat sama. Odmítají mi hradit náklady na školu. Chodím na střední, mám vyznamenání a čeká mě maturita. Školu bych chtěla rozhodně dokončit, ale doma se nemůžu soustředit, a tak utíkám ven, občas přespím u kamarádky nebo u babičky. Mám pocit, že už to takhle dál nejde.

(Katka, 17 let)

Spory mezi rodiči mívají dopad na celkové klima v rodině a poznamenávají i děti. Leckdy pomůže rodičům sdělit, jak se při jejich konfliktech cítíte, je přirozené, že máte oba rodiče stejně ráda a nechcete mezi nimi volit. To, co se děje mezi rodiči, je záležitostí dospělých a mladistvý člověk těžko může zasahovat do jejich vztahu. V situaci, kdy rodiče odmítají vyživovat své dítě, což je jejich zákonná povinnost, je možné tuto povinnost delegovat na jiného člena rodiny, např. prarodiče. Tento úkon může proběhnout ve spolupráci s orgány veřejné správy nebo soudu. S žádostí o pomoc v této složité situaci je možné oslovit kurátora pro děti a mládež nebo oddělení sociálně–právní ochrany dítěte. Také je možné řešit situaci pobytem u prarodičů, popřípadě na internátě, pokud jím škola disponuje. Návrat do rodiny je možný v momentě, kdy se vztahy uklidní.

Kde nás najdete?
Pracoviště Centra krizové intervence v Rumburku
Máchova ulice, budova ČD
Pomoc poskytujeme bezplatně, bez doporučení, anonymně. Dětem a mladistvým i bez doprovodu rodiče, rodičům… Možné domluvit konzultaci ve Varnsdorfu. Pátek 10.00 – 16.00 hod., poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Telefonní kontakt: 475 603 390.

Tisk Tisk | E-mail E-mail