Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dítě v nesnázích

Je mi 13 let, baví mě PC hry a fotbal. Nejradši jsem venku s kámošem, ale máma mi to skoro pořád zakazuje. Nelíbí se jí, že jsem pořád venku, ani moji kámoši, má strach, že se zkazím. Co od nás odešel táta, bydlím jenom s mámou, babičkou a mladší ségrou. Táta, když se napije, přijde k nám a dělá rámus, nadává mámě a vyhrožuje jí. Vůbec si teď s mámou nerozumím, pořád mě jenom omezuje a vidí na mně jen to špatný.

Z tvého dotazu vnímám, že máš maminku rád, že ti záleží na tom, aby se vztahy u vás v rodině urovnaly a abyste se všichni doma cítili dobře. To, že projevuješ sám snahu, je předpoklad, že se situace doma může zlepšit. Z maminčiných reakcí, které popisuješ, je poznat, že má o tebe strach, který je možná větší po odchodu táty. Někdy pomáhá, když rodiče kamarády svých dětí osobně znají a vědí, s kým se jejich děti stýkají a kde. Hodně pomůže, když se znají mezi sebou i rodiče kamarádů. V životě každého bývají období, kdy si s rodiči rozumíme více a kdy méně. Takovým obdobím je právě dospívání. Ke zklidnění situace napomáhá otevřený rozhovor s rodičem, kdy mluvíš pravdu, a obě strany dodrží to, co si slíbí nebo dohodnou. Dohody jsou dobré pro obě strany, protože pak každá strana ví, na čem je a co může od té druhé chtít a očekávat. Situaci většinou zklidní pevně dohodnutá pravidla pro všechny zúčastněné, např. možnost spojení mezi dítětem a rodičem mobilním telefonem. V případech, kdy tyto pokusy nevycházejí, je možné obrátit se na odborníka a situaci konzultovat.

Kde nás najdete?

Pracoviště Centra krizové intervence v Rumburku
Máchova ulice, budova ČD

Pomoc poskytujeme bezplatně, bez doporučení, anonymně. Dětem a mladistvým i bez doprovodu rodiče, rodičům… Možné domluvit konzultaci ve Varnsdorfu. Pátek 10.00 – 16.00 hod., poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Telefonní kontakt: 475 603 390.

Tisk Tisk | E-mail E-mail