Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Mistr Lošťák odchází do hudebního důchodu

Svou dirigentskou taktovku předal do rukou Patrika Englera

lostak_0

Miroslav Lošťák, zakladatel a umělecký vedoucí Rumburského komorního orchestru předal soubor do rukou svého následovníka – učitele hudby a fagotisty Patrika Englera. Poprvé ve své padesátileté historii tak soubor mění svého dirigenta.

Slavnostnímu předání dirigentské taktovky z ruky Mirko Lošťáka do rukou Patrika Englera přihlíželo při Jarním koncertu RKO několik desítek posluchačů. Miroslav Lošťák však ještě předtím celý koncert odřídil. Posledními skladbami, s nimiž se rozloučil se svou dirigentskou činností, byly tři Rumburské polky, které Lošťák složil jako poctu městu, v němž nalezl svůj druhý domov – Rumburku.

Okamžik, kdy odcházel od dirigentského pultíku a s ním odcházela celá jedna muzikantská generace představující druhou polovinu dvacátého století, a chvíle, kdy na jeho místo nastoupil nový vedoucí souboru Patrik Engler, vyvolal v řadě lidí silné dojetí a mnoho z nich se neubránilo slzám.

Ovacemi ve stoje projevili všichni posluchači, přátelé a obdivovatelé, ale především členové souboru svou úctu a obdiv tomuto velkému člověku, který celý svůj život zasvětil hudbě, jejímu šíření, vzdělávání mladých muzikantů a kultivaci celé společnosti Šluknovského výběžku.

Mistr Lošťák se poté, co předal svou taktovku novému dirigentovi, usadil mezi diváky, aby si vychutnal první dirigentský počin svého nástupce. Pod jeho vedením pak Rumburský komorní orchestr přednesl skladbu Zdravice od Stanislava Jelínka, kterou vzdal hold odcházejícímu dirigentovi.

Rumburský komorní orchestr založil Miroslav Lošťák v roce 1963 s prvními jedenácti amatérskými hráči, které vyhledal po celém Šluknovském výběžku. Zároveň založil i Houslový soubor, v němž po celých pět desetiletí vyrůstali mladí housloví umělci. Rumburský komorní orchestr se stal v České republice uznávaným tělesem pro svou kvalitu, díky níž vyhrával každý rok celou řadu soutěží.

V roce 2003 obdržel Miroslav Lošťák za svou činnost od města Rumburk čestné občanství, v roce 2013 mu byla udělena Cena Ministerstva kultury ČR za celoživotní kulturně-výchovnou činnost v oboru neprofesionálního umění v oblasti komorní a symfonické hudby.

Miroslav Lošťák se narodil v roce 1933 a v letošním roce oslavil krásné osmdesáté narozeniny.

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail