Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ředitel rumburské městské policie hodnotil její současný stav. A nikoho nešetřil

Nový ředitel Městské policie Rumburk Václav Němeček po svém tříměsíčním působení ve funkci předložil rumburským zastupitelům zprávu o tom, v jakém stavu se městská policie nachází. Jeho slova však byla více než kritická.

„Největší chybu vidím v nastavení celého systému fungování městské policie,“ uvedl Němeček. „Bývalý ředitel měl na sobě navršenu zodpovědnost úplně za všechno. Nejen za svoji profesionální práci, ale řešil i takové věci, jako byly nefunkční tiskárny, počítače, rozbité kamery a podobně. Ale to přeci není jeho zodpovědnost, o to se měli starat jiní,“ zdůraznil. „Strážníci se mají starat o to, aby byl ve městě klid a pořádek, mají klidnit opilce a násilníky v podnicích, hlídat, aby lidi sbírali po svých psech hovínka, aby řidiči nedělali problémy v dopravě a dobře parkovali a další, ale věcí zřizovatele je, aby strážníkům k práci vytvořil vhodné podmínky a fungovalo jim všechno, co ke své práci potřebují,“ dodal.

Vina není jen na Jeřábkovi
Důrazně však odmítl, že za současný, ne příliš kvalitní stav městské policie je odpovědný jen bývalý ředitel. „Mirek Jeřábek je policista, který dělá svoji práci dobře. Jediné, co bych mu vytkl je, že si některé věci, jako například fungování alarmů na městském úřadě a linky 156, nezkontroloval. Ale na druhou stranu, za jejich provoz, stejně tak, jako za provoz kamer a dalších technických zařízení, zodpovídají pověřené osoby na úřadě. Ty evidentně svoji práci neplnily, bývalé vedení města to neřešilo, a vy jako zastupitelé jste to také neřešili. Bylo jednodušší hodit to všechno na Jeřábka a udělat z něj pytlíka. Ale to je špatně,“ nešetřil kritikou Němeček.

Největší zádrhele – neslyšeli, neviděli
Zásadním nedostatkem městské policie byla nefunkční linka 156. Stávalo se dost často, že se na ni občané nemohli dovolat, respektive měli pocit, že telefon vyzvání, ale nikdo ho nezvedá. Strážníci však na druhé straně telefon neslyšeli. Důvodem bylo špatné zapojení linky, která byla podle odborníků ze servisní firmy zapojena „nadivoko.“ Nebezpečí bylo v tom, že ten, kdo potřeboval pomoc, se jí nemohl dovolat. Dnes je již tento problém vyřešen.

Dalším problémem byla nefunkčnost, nebo dokonce nepřítomnost alarmů z rizikových pracovišť rumburské radnice, jako jsou například kanceláře sociálních pracovnic, či pokladna. I tato potíž je již minulostí.

V těchto dnech se řeší opravy dvou kamerových bodů. Jeden z nich je nefunkční již přes dva roky, kdy do něj
uhodil blesk, druhý nefunguje půl roku. Václav Němeček poukazuje na to, že ačkoliv tehdejší vedení města o problému vědělo, aktivně ho neřešilo. „Na jednu stranu žádáme o dotace na nové kamery, na stranu druhou si neumí město zařídit, aby mu fungovaly ty, které už má. To ale není věcí ředitele strážníků, a nebylo to ani věcí Mirka Jeřábka, aby jejich opravu zajišťoval. Ten to měl jen nahlásit, což udělal,
a to hned několikrát, a víc se o to neměl starat. Snažit se měli jiní,“
zdůraznil Němeček.

Něco je špatně
Tvrdě však zkritizoval systém postihů za přestupky v dopravě. „Za tři poslední roky udělila městská policie přes osmnáct set předvolánek za přestupky v dopravě, což není špatné číslo. A je vidět, že tu něco v dopravě smrdí. Ale z nich byly uděleny jen tři stovky pokut, a skoro jedenáct set předvolánek bylo řešeno domluvou s tím, že to byli prvotrestaní řidiči. Což je již na první pohled absolutní nesmysl,“ odmítá tento argument Václav Němeček. Nejvíc ho však rozčiluje více než dvě stě provinilců, kteří se k prošetření přestupku vůbec nedostavili, a nikdo to s nimi dále neřešil. „Jak k tomu přijdou ti, co se k projednávání dostavili, dostali pokutu a poctivě ji zaplatili? Vůči nim není fér, že těch dvě stě neslušných trestu lehce uniklo,“ dodal Němeček. „Alibistické kecy dvou zastupitelů, že je dobře, že se lidi trestají jen domluvou, nemůžu přijmout. Tady jde o to, zavést ve městě pořádek a ne je jen šolichat. Celý systém je špatně,“ dodává ředitel.

Kritika je oprávněná
„Musím dát za pravdu panu starostovi, jeho nelibost nad stavem a činností městské policie byla zcela oprávněná,“ uvedl na závěr Václav Němeček. „Městská policie byla svým pojetím v podstatě samostatnou jednotkou, která si tak trochu dělala, co chce. Nakolik to byla chyba bývalého ředitele nebo člena vedení města, který to měl na starosti, mi však nepřísluší hodnotit. Mou prací je, abych tento stav změnil a aby městská policie fungovala tak, jak má, a já věřím, že její úroveň zlepším,“ slíbil Václav Němeček rumburským zastupitelům.   

gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail