KDE POMÁHA KUŘE
Manželství není hra na kočku a myš
Obracím se na Vás se strachem o život kamarádky… Žije se svým manželem a dvěma malými dětmi v panelovém domě a od roku 2011 u nich evidentně dochází ze strany manžela k vyhroceným situacím. Kamarádka Zdenka je vystavena věčnému znevažování toho, co udělá, ať se jedná o vaření, péči o domácnost, výchovu dětí, jak se obléká… Všechno je špatně. Celá věc vyvrcholila o Vánocích, kdy byla Zdenka evidentně manželem napadena, měla podlitinu v obličeji a nepochybně i spoustu bolavých míst na těle. Když jsem ji navštívila, řekla mi, že to nebylo poprvé, co ji manžel napadl. Je ale ochromená jakkoli si pomoci, bojí se, navíc je na mateřské dovolené, bez peněz… Hana, Děčínsko
Paní Hano, slovní i fyzické útoky, které zažívá Vaše kamarádka, jsou nebezpečné nejen pro Zdenku, ale i pro děti samotné. Děti vidí, slyší, co se v rodině odehrává a jejich domov pak není rozhodně místem bezpečí… Rovněž jejich vnímání role otce a matky by mohlo být, pokud násilné incidenty budou dále pokračovat, značně narušené. Vaše kamarádka může mít v tuto chvíli velké obavy svou situaci řešit. Jak píšete, není finančně zajištěna, děti jsou malé, je těžké připustit si, že člověk, kterého jsem si vzala z lásky a mám s ním děti, mne tolik zraňuje… Zdá se, že jste paní Zdence blízkou osobou… Prosím, doporučte jí pomoc intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Situaci je možné řešit, ale spíše v okamžiku, kdy paní Zdenka bude v bezpečí. Při první konzultaci s klientem probereme, jak skutečně vypadá situace v rodině, zda má paní Zdenka možnost, nebo spíše sílu řešit situaci sama. Budeme s ní mluvit o tom, zda vztah, ve kterém žije, má – nemá perspektivu. Nabídneme jí cesty, jakými řešily podobnou situaci jiné ženy. Řešením může být odchod od manžela do bezpečí, k rodině nebo do některého typu azylového ubytování, podání oznámení na Policii ČR, zajištění ochrany ze strany soudu… Paní Zdeně můžeme nabídnout podporu, pomoci jí se zajištěním mimořádné finanční pomoci, s kontaktem s oddělením sociálně právní ochrany dítěte v případě, kdy by paní Zdena odcházela z místa společného bydliště. Řešit násilí v rodině je složité a nejde bez aktivní pomoci účastníků, bez toho, aniž bychom s paní Zdenou prohovořily podrobně možná řešení a na odchod z místa násilí ji dostatečně vybavili informacemi. Ze zkušenosti víme, že rozhodování paní Zdeny, zda zůstat s partnerem, nebo odejít, mohou podpořit kompetentní rady ze strany našeho právníka, sociálního pracovníka, jejich pomoc je bezplatná. Přivolání si hlídky Policie na čísle 158 může být také pro paní Zdenku jediným a rychlým řešením v případě, kdy ji manžel napadl.
Intervenční centrum
pro osoby ohrožené domácím
násilím, Ústecký kraj
Osobní konzultace v Rumburku, budova nádraží ČD, Máchova ulice, čtvrtek od 10.00 do 14.00 hod. Poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Objednání a konzultace na tel. 475 511 811 od pondělí do pátku.