Nezapomněli jsme
Již po osmašedesáté si připomínáme slavné májové dny, kdy spojenecká vojska ukončila šestiletou okupaci Československé republiky a vítězstvím nad fašismem přinesla svobodu nejen nám, ale i jiným fašismem porobeným národům.
V bojovém svazku těchto armád bojovaly i jednotky československého zahraničního odboje jak na západní, tak na východní frontě, zorganizované z dobrovolníků odhodlaných zúčastnit se osvobození vlasti.
V řadách těchto jednotek byli i příslušníci a příslušnice, kteří prošli tu vítěznou cestu za svobodné Československo a stali se po ukončené válce občany našeho města, dožili v něm svůj život a spí věčným spánkem na rumburském hřbitově. Trochu se na ně pozapomnělo, asi nebyli dosti významní, ale jejich význam spočívá přece v jejich účasti na našem osvobození. Proto si je připomeňme a nezapomínejme.
Kapitán Věra Dolejšová prošla bojovou cestu za svobodou v řadách příslušníků Svobodovy armády od Volyně přes Duklu, Liptovský Mikuláš, Ostravu až do vítězství. Po ukončení války demobilizovala a Rumburk se stal jejím domovem. Aktivně působila ve Svazu bojovníků za svobodu a ve Svazu protifašistických bojovníků v místních a okresních orgánech.
Plukovník Josef Klápště, rovněž příslušník Svobodovy armády, jako spojař prošel stejnou bojovou cestou. Po ukončení války zůstal armádě věrný, absolvoval vojenskou akademii a aktivně působil jako budovatel nové armády v osvobozené vlasti a později i jako budovatel a oblíbený velitel v pohraniční stráži. Rovněž byl aktivní ve Svazu bojovníků za svobodu a ve Svazu protifašistických bojovníků v místních a okresních orgánech.
Poddůstojník Josef Švajgr se po osvobození Volyně v roce 1944 přihlásil do
Svobodovy armády a byl odvelen k pilotnímu výcviku do výcvikového střediska Telavi šedesát kilometrů od Tbilisi. Po ukončení výcviku počátkem roku 1945 byl zařazen k První československé smíšené letecké divizi v SSSR, která se nově formovala v prostoru Přemyšlu. S tou také v květnu 1945 přistál v osvobozené Praze. Demobilizoval a jeho domovem se stal Rumburk, kde prožil a dožil svůj život.
Postůjme v tiché pietě a položme kytičku k jejich hrobům. Zaslouží si naši vzpomínku a úctu.
Za Vlastenecké fórum a Klub
českého pohraničí v Rumburku
Jiří Veselý