Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Po rumburských ulicích jezdíme slalom

vymol

Ementál, tankodrom, krátery. Přesně to napadá obyvatele Rumburku a okolí, když se odvážně usadí za volant. Poslední nádech a potom už jen nelibá kanonáda výkřiků, povzdechů, úpění a slov, která nejsou z těch nejslušnějších. Že jste se v předchozích řádcích poznali? Není divu.

Při snaze vyhnout se jedné díře zapadáme do dalších dvou, auta se otřásají a my skučíme. Jakmile spatříme další kráter, snažíme se mu vyhnout a jen tak tak míjíme proti nám jedoucí vozidlo.

Vyberte si svou díru
Říká se sice, že pokud nejde o život, tak vlastně nejde o nic, ale ono mnohdy o zdraví jít může. „Vyhýbal jsem se v jedné z rumburských ulic díře, abych si nepoškodil vůz. V tom jsem zaregistroval autobus jedoucí proti sobě. Díky duchapřítomnosti a profesionalitě řidiče hromadné dopravy jsme o sebe jen škrtli a nikomu se nic nestalo,“ říká rumburský občan a řidič.

Není to tak, že by se nic nedělo
Vzhledem k tomu, že se nás letos zima urputně držela až do apríla, nemůže být divu, že se kromě naší nálady podepsala i na stavu místních komunikací a chodníků. Na katastrálním území Rumburku, Horního Jindřichova a Dolních Křečan bylo celkem poškozeno asi devadesát kilometrů vozovky.

Už v polovině dubna po ulicích kmitali pracovníci na veřejně prospěšné práce, kteří čistili chodníky a místní komunikace od štěrku, likvidovali odpadky, které se dlouho skrývaly pod sněhem a najednou hyzdily ulice, koneckonců také provizorně zasypali ty nejhorší výtluky na místních komunikacích.

„Výspravy děr a výtluků byly započaty ve druhé polovině dubna a postupně dochází k opravám na vybraných místních komunikacích s ohledem na rozsah poškození a finanční náročnost,“ ujišťuje vedoucí odboru komunálních věcí Libor Šimeček.

Na koho se smíme zlobit
Ne kvůli všem nerovnostem se můžeme mračit na městské úředníky. Silnice II. a III. třídy, tzv. průtahové, jsou majetkem Ústeckého kraje. „Majetkovou správu těchto silnic zajišťuje Správa a údržba silnic Ústeckého kraje. U nás se jedná o ulici Krásnolipskou, Pražskou, Jiříkovskou a Komenského, dále pak o část ulice Radniční, třídy 9. května, Šluknovské, Starokřečanské, Východní, Na Valech, Vojtěcha Kováře a SNP,“ dodává Šimeček.

Vzhledem k tomu, že zástupci města nejsou spokojeni se stavem těchto komunikací, byl vznesen požadavek na nápravu současného stavu.

Od poloviny dubna se snaží dát komunikace do pořádku i vyšší moc, konkrétně ta na okresní úrovni. Jako první se zásahu dočkal průtah od městského úřadu k železničnímu přejezdu směrem na Šluknov a cestáři spravují i silnici vedoucí z Rumburku na Valdek. „Na všech poničených silnicích se bude pracovat postupně. Přednost mají samozřejmě silnice II. třídy, po nich se dočkají nápravy i silnice III. třídy,“ uvedla Ivana Pekařová ze Správy a údržby silnic v Děčíně. Děčínský okres má na starosti šest set kilometrů silnic a svoje finanční prostředky musí rozdělit mezi Šluknovsko, Českokamenicko a další regiony. Doufejme, že ten slalom v ulicích brzy skončí.

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail