Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští opět oslavili Den Země

V sobotu 19. 4. proběhly na Lužickém náměstí v Rumburku další oslavy Dne Země. Pro pořadatele i aktéry vždycky riziková věc. Vyvede se počasí? Týden všichni sledují zprávy, mapy, předpovědi zdejší i ty německé. Hurá, letos se vše vydařilo, neprší… Pokud čekáte vylíčení akce s klidným průběhem, velmi se mýlíte. Čím víc se bojíte jedné věci, tím spíš vás zradí věc druhá, což se stalo i v tomto případě. Chvíli po zapojení aparatury přišla rána a byli jsme bez proudu. Jestliže bereme celé desetiletí proud z GE Capital Bank, jednou to prostě skončit musí. Skončilo. Nahodili jsme elektřinu a postupně vyřadili z provozu budovu Agrobanky, agregátor na náměstí a později odpoledne i Informační středisko.

Přes tyto potíže se program rozjel, i když v jiném pořadí. Zpěváček musel ustoupit pohádce pro mateřské školy. Dospělým ani dětem se pohádka příliš nelíbila, a tak jsme všichni šli na druhou část náměstí společně sestavit obrazec, v němž barevné výseče spolu s barevnými čepičkami dětí ze školek znázornily hlavní téma letošních oslav: Čtyři barvy pro čistotu – města, přírody, světa. Čtyři barvy, symboly třídění odpadu. Jak se třídí podle barev, to občanům města vysvětlovat určitě nemusíme. Sami si jistě všimli, že v letošním roce kontejnerů na tříděný odpad ve městě přibylo, což velice vítáme. Možná nejsou až tak krásné, ale plní svůj praktický účel, a hlavně snižují množství směsného odpadu. Buďme za to vděční.

Po všelikém fotografování obrazce všem zazpíval již zmíněný Zpěváček ze Základní školy Vojtěcha Kováře a po něm zahrál spojený jazzový soubor ZUŠ Rumburk a Varnsdorf. Součástí

programu byly i další zajímavosti ve stáncích kolem celého náměstí. Rumburský útulek našel dvěma štěňatům nového majitele, děti si vyráběly skleněné kytičky, mohly si koupit veselé dřevěné drobnosti, pomazlit se s dravými ptáky a podívat se, jak jsou tito tvorové cvičeni k lovu, mohly si prohlédnout a zkusit své znalosti u tradičního stánku studentů Lesnické školy ve Šluknově a koupit si cukrovou vatu, zasoutěžit si v soutěžích motivovaných právě barvami a komoditou, která do kontejnerů dané barvy patří. Dospěláci se kromě toho mohli těšit z košíkářského umění paní Horčičkové nebo si prohlédnout výrobky klientů ÚSP Brtníky. Odpoledne se ještě občanům města představila mladá hudební skupina s čerstvě zvoleným jménem Carry On, která od září 2012 zkouší v prostorách DDM a toto vystoupení pro ni bylo debutem. Akce by se asi dala považovat za vcelku zdařilou, nebýt nešťastných výpadků v dodávce elektrického proudu. Ale i tak věříme, že ti, kteří si Den Země přišli užít, si jej užili. Těm ostatním se omlouváme. Možná se tentokrát na opakovanou závadu přijde a Lužické náměstí přestane být „elektricky začarované“.

Za DDM Stanislava Hackerová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail