České vysoké učení technické provádí výzkum v Loretě v Rumburku

V ambitu památkově chráněné loretánské kaple v Rumburku probíhá od listopadu loňského roku sedmiměsíční výzkum, který zajišťuje České vysoké učení technické v Praze.
Nejpozději během května budou do křížové chodby z poloviny 18. století umístěny měřicí přístroje, díky nimž ČVUT a Římskokatolická farnost získají řadu dat o vlhkosti a teplotě v objektu. „Pilotní průzkum má za cíl provést dlouhodobá měření vybraných parametrů vnitřního prostředí a zjistit příčiny zvýšené vlhkosti zdí v barokní křížové chodbě, která obklopuje loretánskou kapli z roku 1707,“ vysvětluje profesor Karel Kabele z katedry technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT v Praze. Po ukončení projektu bude možné stanovit možné příčiny zvýšené vlhkosti kulturní památky, která nepříznivě ovlivňuje stav
nástropní a nástěnné výmalby i sochařské výzdoby barokního areálu Lorety v Rumburku. Současně budou navrženy způsoby řešení tohoto problému.
O celkovou záchranu barokního skvostu severních Čech usiluje od roku 1996 Římskokatolická farnost za podpory Ministerstva kultury ČR. Záchranné práce v rumburské Loretě zatím přišly na třiadvacet milionů korun. Celoročně přístupným loretánským areálem v Rumburku ročně projde na osm tisíc návštěvníků, pro které jsou připraveny běžné prohlídky, stálé expozice o historii Lorety i krátkodobé výstavy.
Klára Mágrová