Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Neznámý pachatel zmasakroval stoletou alej

alej Masakr, jinak se tomu říct nedá. Alej, která je součástí ulice vedoucí k rumburskému hřbitovu, zřejmě někoho omrzela, proto více než stoleté stromy částečně nařezal motorovou pilou, tím pádem je znehodnotil. A co je velice pozoruhodné, nikdo z obyvatel ulice Stanko Vodičky nic neviděl ani neslyšel.

K takovému necitlivému nařezání osmi ze třinácti jasanů ztepilých došlo mezi sedmnáctým a dvacátým dubnem. Zhyzdění aleje někdo z obyvatel oznámil na policejním oddělení v Rumburku, muži zákona poté vyřkli podezření z přečinu a poškození cizí věci neznámým pachatelem. Celková hodnota dřevin podle soudního znalce sahala do výše téměř čtyři sta tisíc korun.
Někdo to možná nedomyslel, ale…
Když někdo z dřívějších rumburských obyvatel jasany před stovkou let zasadil, možná nedomyslel, do jaké výšky a mohutnosti dorostou. Ne že by to ale někomu dávalo právo vzít si pilu a stromy zaříznout. Pachatel chtěl zřejmě vidět stromy raději dole na zemi a taky se podle toho zařídil. Jsou poškozeny tak, že budou muset být skáceny.

Co na to město
Jeden z místních ochránců stromů přišel na odbor životního prostředí Městského úřadu Rumburk s ideou, že tento zběsilý zásah proběhl na objednávku města. „Veškerá obvinění z toho, že by město tento zásah organizovalo nebo se na něm jakkoli podílelo, absolutně odmítám,“ vyjadřuje se k obvinění starosta Rumburku Jaroslav Trégr. „Už na podzim jsme si nechali vypracovat o stavu aleje odborný posudek, který ukázal na zhoršený stav některých z těchto stromů,“ dodává.

strom

Město si nechalo po dubnové řeži vypracovat nový znalecký posudek, aby vědělo, jak se stromy dále naložit. „Potřebovali jsme vědět třeba to, jestli by při nepříznivém počasí mohlo dojít k újmě na majetku nebo na zdraví. Jasanů je sice škoda, ale pořád mám raději lidi než stromy,“ říká Trégr. Vedení města uvažuje o tom, že jakmile jasany padnou a bude po všem, začne se s novou výsadbou. Nejprve je ale třeba zvolit vhodný typ stromu, který by nedorostl takových výšek, jako ty stávající.

Z posudku křičí jasný ortel
Do ulice Stanko Vodičky pozvalo vedení Rumburku znalce Tomáše Sochu, který měl za úkol posoudit stabilitu úmyslně poškozených stromů, vyčíslit vzniklou škodu a doporučit typ stromu pro náhradní výsadbu. Vzhledem k obytným objektům v blízkosti aleje a frekventovanému využívání ulice jak pěšími, tak vozidly, bylo ihned jasné, že pád některého z poničených stromů by mohl mít katastrofální následky. Deset stromů je v havarijním stavu s rizikem pádu, zbylé tři doporučil Socha pokácet také, protože by s nimi mohla být potíž v budoucnu.

Podle znalce došlo nařezáním k zásadnímu poškození nosných pletiv stromů a je vysoké riziko zlomu kmenů. Zároveň znalec doporučil několik druhů stromů, které by novou alej mohly tvořit. V budoucnu bychom se mohli dočkat buku lesního, lípy velkolisté, některého typu javoru či jiných.

Petra Malá

Tisk Tisk | E-mail E-mail