Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Slovo jako nejsilnější zbraň

asistenti

Jejich tempo je poklidné, jejich revírem jsou rumburské ulice. Už čtvrtým týdnem mohou obyvatelé Rumburku potkávat v ulicích dva asistenty prevence kriminality, kteří mají dbát na dodržování pořádku a předcházet konfliktům, které se mnohdy kvůli emocím zbytečně zveličují.

Ze šestnácti uchazečů, z nichž osm postoupilo do druhého kola přijímacího řízení, nakonec vzešli dva lidé, kteří k sobě už na první pohled tak nějak pasují. „Dobře se doplňují. Jsou si věkově blízcí, vypadá to, že si budou i rozumět. Bedřich Rulc se tu skvěle orientuje a zná snad každé rumburské zákoutí, Helena Gáborová má svůj specifický přístup mezi příslušníky minority, což je hodně důležité,“ říká preventista Jiří Gajdoš. „Celý projekt je zatím pilotní, skončit má v prosinci a potom se uvidí, jestli v něm bude město chtít pokračovat nebo třeba nabrat další asistenty,“ dodává Gajdoš.

Jistě je nepřehlédnete
Na svém pracovním oblečení mají oba nápis „asistent prevence kriminality“, podle kterého je vždy poznáte. Pohybují se po Rumburku podle předem stanoveného rozpisu, dbají na dodržování klidu třeba v ulici Matušově, SNP a Palackého, dále v Kolonce nebo u Zámečku. Ráno je můžete spatřit u některého z přechodů pro chodce, po kterých mají žáci a studenti namířeno do škol. V budoucnu se chtějí zaměřit také na záškoláky, měli by se pohybovat i po Dobrovského náměstí a u autobusové zastávky Bytex, kde se houfně shromažďuje mládež a může zde docházet k více či méně závažným porušením pravidel.

Odzbrojují svou lidskostí
Jejich esem v rukávu je komunikace. Mají za úkol napomínat neposlušné a vysvětlovat jim, že jejich jednání je v rozporu s pořádkem. Informace, které zjistí, zajímavosti, které je přes den potkají, sdělují městské policii. Ta je úkoluje. K dispozici mají telefony a poznámkové bloky. „Žádný větší konflikt asistenti zatím neřešili, spíš jen napomínali. A už jsme zaznamenali kladné reakce občanů, převážně starších lidí. Jsou rádi, když vidí v ulicích někoho dalšího, kdo se zasazuje o poklidnou atmosféru ve městě,“ shrnuje preventista zatím krátkou práci asistentů.

Cenné rady z jiných měst
Ve Šluknově mají asistenty prevence kriminality už dva roky a jejich systém je poněkud zaběhlejší. S asistenty jsou tam spokojení a my můžeme být taky. „Jde o to, jak si je nasměrujeme,“ komentuje Gajdoš zkušenosti šluknovských. Sám také spolupracuje s velitelem Městské policie Šluknov, který je i mentorem tamních asistentů.

Oba rumburští asistenti prošli školením a nejedno je v budoucnu ještě čeká. V plánu je i setkání právě se šluknovskými asistenty nebo supervize pražského lektora.   

pem

Tisk Tisk | E-mail E-mail