Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Stop násilí na křehkých ženách si řekli v MC Větrník

prednaska

Každá žena, a nejen ona, se může dostat do situace, kdy jí bude chtít někdo ukrást kabelku, přepadne ji násilník v parku nebo bude vystavena domácímu násilí. V rámci programu prevence proti násilí připravilo rumburské Mateřské centrum Větrník ve spolupráci s Městskou policií Rumburk soubor přednášek týkajících se fyzického násilí.

 Přednášky mají být především prevencí, jak se těchto nepříjemných zkušeností vyvarovat. V rámci každé z nich se probírají typické případy násilí, jeho příčiny a příznaky, mýty, a především možnosti, jak tyto situace řešit.

První z přednášek se uskutečnila v polovině května pod vedením Václava Němečka, ředitele Městské policie Rumburk. Ten si jako první téma přednášky připravil krádež a přepadení.

Chudoba i touha po droze jsou jedním z hlavních důvodů, proč dochází k napadení a krádežím. Lehce se tak dostanete do situace, kdy je ohrožen nejen váš majetek, ale i zdraví a život.

Největší a nejčastější hrozbou pro ženu je podle Václava Němečka zloděj. „Pokud vám chce někdo ukrást tašku, telefon, peněženku, neperte se, máte malou šanci vyhrát,“ říká Němeček. „Ani je násilníkovi nedávejte do ruky, hoďte je stranou, aby nedošlo k fyzickému kontaktu. Může to být feťák, který má žloutenku. Při sebemenším škrábnutí hrozí nákaza nemocí, se kterou se můžete léčit hodně dlouho, a za to telefon ani ostatní věci nestojí,“ zdůrazňuje Němeček.

Podle Němečka jsou nejhorší ti, kteří chtějí ženu znásilnit. „Nevolejte pomoc, lidé volání o pomoc většinou ignorují. Radši volejte hoří. To se každý otočí, jestli není v plamenech zrovna jeho auto nebo barák. Nebo prostě jen tak křičte, řvěte, pokud to půjde, opravdu hodně nahlas. Křikem vzbudíte pozornost. V nejlepším případě útočník uteče, protože nebude mít zájem, aby ho někdo poznal,“ radí Němeček.

Pokud dojde k nejhoršímu a žena je napadena, je několik způsobů, jak se bránit. Při napadení zepředu je jednou z účinných možností zaútočit násilníkovi na oči, protože každý reaguje tak, že si je začne chránit. „Bodněte mu prsty do očí. Možná se vám, jako ženě, zdá tato praktika odporná, leckdy to ale může zachránit život,“ vysvětluje Němeček. „Když chcete kopat, tak proboha ne ze dvou metrů,“ ještě dodává ředitel městské policie. „Pokud jste v pozici, že vás útočník drží zády k sobě, silou ho bouchněte pěstí do rozkroku nebo prudce škubněte hlavou tak, abyste narazila do té jeho. Samozřejmě útočník nesmí měřit dva metry a vy metr padesát. Když útočník ztratí nad sebou i vámi kontrolu, máte dvě až tři vteřiny na to, abyste sebraly všechny síly a zbylou odvahu k útěku,“ říká Václav Němeček.

„Samozřejmě žena může být sebelépe trénovaná, mít za sebou spoustu kurzů sebeobrany, a s nastalou situací si nedokáže poradit, protože strne. Vždy je nutné rychle přemýšlet a adekvátně zareagovat. Nakonec ale pokaždé rozhoduje místo útoku, čas, momentální stav mysli přepadené a fyzické i psychické dispozice útočníka,“ uzavírá přednášku Václav Němeček, ředitel Městské policie Rumburk.

Spoustě nepříjemných zážitků je možné se také vyvarovat. Stačí například, když samotná žena nepůjde přes park, kde se potulují divní »týpci« a radši půjde po hlavní silnici, byť ta cesta bude o sto metrů delší. I občasnou změnou cesty do práce se žena může vyvarovat setkání s nějakým tipařem.

Další přednáška se uskuteční 13. 6. v 10.00 hodin a 17. 6. v 15.30 hodin.

Program prevence proti násilí je součástí projektu podpořeného MPSV. Jeho cílem je osvěta a pomoc v této oblasti.

Pavla Poláková


Tisk Tisk | E-mail E-mail