Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

„Všímejte si lidí kolem,“ vybízí ředitel městské policie

V Mateřském centru Větrník se znovu sešel ředitel Městské policie Rumburk Václav Němeček s několika maminkami a opět je trochu, přesto velmi věcně a jasně poučil o nebezpečných situacích. Před prázdninami, na které se spousta z nás chystá někam odjet, byla řeč o zabezpečení bytu, o zlodějích a jejich praktikách.

Hned na úvod byly všechny přítomné ženy vyvedeny z iluze, když se dozvěděly, že snad neexistují žádné dveře, přes které by se zloděj nedokázal dostat. Němeček pokračoval tím, že ke krádežím se často uchýlí i slušně působící člověk. Zejména pokud je drogově závislý nebo našel zálibu ve výherních automatech. Hodně smutné je, že byt nezřídka vykrade potomek vlastním rodičům.

Ráj zlodějů a pedofilů

O zrádnosti a nebezpečí sociálních sítí, do kterých se člověk snadno zaplete, ale jen těžko se z nich dostává, mluvil Němeček taky, a to hodně důrazně. Sociální sítě jsou vysněným zázemím pro zloděje, kteří si byty nejprve tipují. Stačí, když se teenager vyfotí, jak je to módní, ve všech místnostech bytu. To v určitých případech na zloděje působí jako pozvánka. Vůbec nejhloupější, co se dá na sociální síť napsat, je sdělení typu „naši odjeli na týden pryč, hurá, jsem tady sama“. Tipařovy žně mohou začít. A společně s ním také žně pedofilů a jiných psychicky narušených lidí. „To, že na Facebook mají mít přístup teenageři až od třinácti let, to snad nikdo nedodržuje, takže se z toho stává ráj pro úchyly,“ říká Němeček.

Někdo krade, někdo loupí

Že je trestným činem krádež, když dojde k odcizení věcí, jejichž hodnota přesahuje částku pěti tisíc korun, to ví asi každý. Krádež je ale automaticky trestným činem, pokud k ní dojde za pomoci lsti nebo násilí. „Krádež se týká většinou kapsářů, kteří vám vyberou kapsu, tašku nebo kabelku, aniž byste si toho všimli. Od krádeže se ale liší loupež. To je případ, kdy vám někdo něco vezme, vy se začnete bránit a zloděj na to reaguje stylem »jestli cekneš, tak tě plesknu«. Rozdíl je třeba v sazbě za tyto činy,“ vysvětluje Němeček.

Po nás ať přijde potopa

Ředitel městské policie také apeloval na hlášení všech krádeží, aby se pachatelovy činy hromadily a policie na něj mohla snáz vyrukovat. Jinak se případy odkládají pro nedostatek důkazů a také proto, že je jich víc než hodně.

Němeček mluvil také o problematice vykradených chalup, které se často stávají cílem bezdomovců, kteří do chalupy vniknou, shánějí se po čemkoli, co se dá sníst, na noc se tam zabydlí a s mottem »po nás potopa« ráno odcházejí a nemají přitom zrovna prázdné ruce. Bohužel, pokud takového člověka nechytneme přímo při činu, máme většinou smůlu. „Nekoukejte na televizi. Tam přijde frajer, sejme otisky, strčí to do přístroje a vyjede mu fotka a životopis pachatele. Ale takhle to nechodí,“ reaguje na klišé kriminálních seriálů Němeček.

Na závěr přednášející poradil, jakým způsobem zabezpečit byty a domy. „Zabezpečte panty, aby se dveře nedaly vysadit. Mějte bezpečnostní zámek, přídavný zámek a řetízek. To stačí. Jinak se zloděj bude zamýšlet nad tím, proč si své obydlí tolik střežíte a co v něm asi ukrýváte,“ varuje Němeček.

„Pokud máte zahradu, je dobré ji oplotit, protože jinak je stále veřejným místem, na kterém se dobře krade. Vůbec nejlepší je mít na zahradě psa,“ dodává.

V panelových domech je třeba všímat si lidí, kteří do něj vchází. Každý, kdo si pouští do bytu někoho cizího, třeba plynaře nebo elektrikáře, by si měl nejprve zkontrolovat doklad příchozího.

Ukradené věci se majiteli v mnoha případech nevrátí, mnohem horší je ale pocit, že v našem bytě či domě byl někdo cizí bez našeho pozvání a s dobrými úmysly asi nepřicházel.                                                                                                       pem


Tisk Tisk | E-mail E-mail