Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Je mi 16 let a studuji na střední škole. Nemám žádné sourozence, rodiče jsou rozvedení, žiji s mámou a jejím novým přítelem. Bydlíme u něho na vesnici ještě s jeho synem, kterému je také 16 let. Vůbec si doma s nikým nerozumím, s mámy přítelem se pořád hádám, vidí na mně jen to nejhorší, za všechno můžu já, pořád jen vychvaluje svého syna. Máma se mě nezastane, naopak se k němu přidává. S nevlastním bráchou si moc nerozumím, má jiné zájmy. Na vesnici se nedá nic pořádného dělat a do města je daleko a složité dojíždění, navíc, když přijedu ze školy, je už stejně pozdě. Takže chodím jenom s klukama z vesnice ven a někdy to je pěkná nuda. Začal jsem kouřit marihuanu a teď se bojím, že jsem na ní závislý. Nevím, co mám dělat.

Na váš dotaz jsou dvě rady, jedna se týká vašeho zlozvyku s kouřením marihuany a druhá je situace u vás doma, která s kouřením drogy nepochybně souvisí, ale není jejím řešením.

Myslím si, že pokud dokážete urovnat vztahy doma, zmírní se vaše chutě na drogu možná samy. Přesto je však nutné drogu omezit hned. Dobré je nemít ji u sebe, neshánět ji a nemít u sebe ani peníze, za které si ji můžete koupit. Dobré je omezit kontakty s kámoši, kteří ji kouří a mají ji u sebe. Pokud se objeví na ni chuť, řešte to jiným způsobem, doporučuji sportovat, mít nějakého koníčka, nějaký zájem nebo třeba holku, se kterou máte kam jít, můžete si s ní povídat, a to třeba i o potížích doma.

Povídání o problémech je vždy těžké, ale dokáže mnohé urovnat nebo alespoň zmírnit, vysvětlit a pochopit. Proto vám to doporučuji zkusit i doma. Možná nejdříve s matkou a pak asi všichni dohromady, kdo spolu bydlíte. Rozhovor je dobré udržet v klidu, nezvyšovat hlas, nevyčítat si a nechytat se za slovo. Vždy je dobré spíše nabízet a přijímat, než vyžadovat a nakazovat. Zklidnit situaci pomohou vždy pevně dohodnutá pravidla pro všechny zúčastněné, a to jak kolem domácích povinností, tak i kolem kapesného, školy, volného času i společně strávených chvil doma. Řešením je vždy kompromis všech, to znamená, že všichni musí být ochotni z něčeho slevit, s něčím se smířit a pak teprve mohou něco dostat. Pokud by se situace nezklidnila ani doma, ani kolem drog, navštivte nějakou odbornou službu, kontaktní nebo krizové centrum, psychologa nebo terapeuta.

Centrum krizové intervence
Osobní konzultace v Rumburku, budova nádraží ČD, Máchova ulice, pátek od 10.00 do 16.00 hod. Poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Objednání konzultace na tel. 475 603 390 (nepřetržitá Linka pomoci).

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail