Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak na Rumburk celý rok dýchala historie

Od loňského srpna navštívilo Rumburk několik lidí, jejichž jména by nám neměla být cizí. Mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková, bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková, herečka Vlasta Chramostová, socioložka Jiřina Šiklová, bývalá moderátorka a hlasatelka Jaroslava Panýrková a bývalý hokejista Augustin Bubník. Všechny je zde přivítal Filip Stojaník, někdy sám, jindy s kolegyněmi. Jak vlastně tahle exkurze do minulosti vznikla a proč?

Všechny tyto osobnosti zavítaly do Rumburku, aby se staly součástí cyklu besed s jednoduchým, leč výstižným názvem Osudy. Řeč měla být opravdu o jejich osudech, o osudech samostatně a kriticky myslících lidí v době, kdy se kritičnost zrovna neoceňovala.

Na počátku byla dohoda

Byla to dohoda Filipa Stojaníka a Ester Sadivové o spolupráci. Potom přišlo hledání vhodného tématu a společného jmenovatele všeho, co se v rámci této spolupráce odehraje. Tak vznikl nápad zvát do Rumburku známé osobnosti, které byly nějak spojeny se severními Čechami a které měly také neblahé zkušenosti s minulým režimem. Celý cyklus měl připomínat srpnové události roku 1968 a dobu následné normalizace.

Jezdí k nám vzácné návštěvy

Loni v srpnu do rumburského muzea zavítala Marie Rút Křížková a svou návštěvou celý cyklus besed otevřela. Křížková prožila mládí i část dětství v Rumburku, ve kterém na počátku padesátých let zažila otřesné události. I kvůli nim si navždy utvořila svůj vztah ke komunismu a později sepsala Svědectví, které nemohlo být vysloveno, které obsahuje výslechy a dokládá pronásledování její osoby ze strany StB.

Po Křížkové navštívila Rumburk bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková, a to příznačně v předvečer výročí okupace. V roce 1969 do Rumburku Moučkovou přivedly aktivity v podobě vzdoru proti nastupující normalizaci, po třiačtyřiceti letech se sem vrátila, aby o svém životě v minulém režimu veřejně mluvila.

V říjnu loňského roku se Rumburk dočkal i herečky Vlasty Chramostové, která si podmanila zcela zaplněný sál muzea svou vitalitou, elánem a humorem. Chramostová si v severních Čechách oblíbila Horní Prysk nedaleko Kamenického Šenova. A mluvila samozřejmě o svém bohatém uměleckém životě i disidentských aktivitách.

Za dalších čtrnáct dní přijela besedovat socioložka Jiřina Šiklová. Ta celému sálu dokázala, že není jediná otázka, která by ji přivedla do rozpaků. Posluchači odcházeli nejen kulturně obohacení, ale i pobavení humorem, kterým Šiklová snad všechny aspoň na nějaký čas nakazila.

Besedy na podzim zdaleka neskončily

Ačkoli Ester Sadivová odešla na mateřskou dovolenou a zdálo se, že tím projekt skončil, Filip Stojaník se rozhodl cyklus besed obnovit a jeho konec oddálit až na srpen letošního roku. Tento obnovený cyklus zahájil společně se svou moderující kolegyní Klárou Smetanovou v rumburské knihovně a jejich pozvání přijala bývalá herečka, hlasatelka a moderátorka Jaroslava Panýrková. Mluvila o svém životě za komunistického režimu, o své moderátorské profesi i o svém soukromí. Publikum bylo z jejího nezkrotného životního elánu nadšené.

Po Panýrkové navštívil Rumburk bývalý hokejista Augustin Bubník, vynikající sportovec, svého času dokonce trenér finské reprezentace. Za všechny své výkony byl však za minulého režimu odměněn jen vězením, pracovními tábory a nelidským zacházením.

Poslední beseda z cyklu Osudy by se měla konat v srpnu. Přijet by měla herečka, moderátorka a politička Táňa Fischerová.

Proč zrovna oni?

Aktéry besed vybírá Stojaník podle toho, kdo z nich ho nějakým způsobem osloví a také ho nějak inspiruje. „Moderování besed mě skutečně velice baví, nejhezčí na tom je být na jednom pódiu s lidmi, kterých si hluboce vážím. Těší mě, že se v Rumburku mohly připomenout díky těmto mimořádným osobnostem moderní československé dějiny,“  říká mladý moderátor. Všichni oslovení hosté byli podle něj milí, vstřícní a nesmírně přátelští.              Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail