Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Patrik Engler má za sebou dirigentskou premiéru

Dlouholetý dirigent Rumburského komorního orchestru Miroslav Lošťák v březnu slavnostně předal taktovku svému nástupci Patriku Englerovi. Fagotista, absolvent teplické konzervatoře tak převzal vedení orchestru a v neděli 16. 6. absolvoval svou dirigentskou premiéru právě s Rumburským komorním orchestrem a vedl si skvěle.

Patrik Engler

Na Letní koncert Rumburského komorního orchestru do auly Základní školy v Tyršově ulici přišly bohužel jen necelé tři desítky posluchačů, ačkoli bylo rozhodně o co stát. Aulou se rozléhaly především skladby Wolfganga Amadea Mozarta, posluchačům zahrála i houslistka Monika Vrabcová a zapěla operní zpěvačka Helena Krausová.

Zlato v rukách a v hrdle

Monika Vrabcová hraje na housle už od svých pěti let, od devíti let se pravidelně účastnila Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže. Na mezinárodní soutěži v italském San Bartolomeu získala v roce 1998 první cenu a stejně triumfovat dokázala i o rok později v japonském Takasaki. Svého času byla také nejmladší členkou Jugendorchesteru Gustava Mahlera. V roce 2001 získala stipendium v Londýně.

Helena Krausová vyrůstala v divadelní rodině, od dětství se věnovala hudbě a baletu. Deset let byla členkou koncertního oddělení Kühnova dětského sboru a vystupovala v Národním divadle, kde po studiu začala pracovat. Koníčkem a do jisté míry i profesí je pro ni operní zpěv, jako sólistka spolupracuje s řadou komorních těles.

Výborný koncert pro hrstku lidí

Podle Josefa Edera, který pronesl úvodní slovo, byl koncert lehký, příjemný a přizpůsobený venkovním teplotám. Ty bez nadsázky připomínaly polovinu srpna, proto měl koncert začít asi o něco déle, aby přišli i lidé, kteří v pět hodin odpoledne ještě dávali přednost posezení na zahrádce.

Všichni hudebníci předvedli skvělý výkon a svému dirigentovi rozhodně ostudu neudělali, takže i ta trocha přítomných posluchačů byla velice spokojená a akci si pochvalovala. „Vše muselo být uzpůsobeno podmínkám. Myslím ale, že třeba v aule gymnázia by byla lepší akustika,“ podotkl ke koncertu Eder.             pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail