Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Trojice filmů, ve kterých jsme zahlédli Rumburk

Rumburk ve filmu

Také se vám stává, že se díváte na film nebo seriál a kladete si otázku, kde je ono místo z konkrétní scény? Nebo se vám stalo, že jste viděli film a exteriér se vám zdál více než povědomý? Pro letní odlehčení se pojďme podívat na tři filmy, do kterých Rumburk nerozlučně patří.

Fričův pohled na jednu válku

Nejstarším z těchto filmů je snímek Hvězda zvaná Pelyněk, který má na svědomí režisér Martin Frič. Snímek vznikl v roce 1964 a vypráví o návratu vojáků z ruského zajetí v květnu roku 1918 do Rumburku, kteří touží po konci války a po svobodě. Přesto civilisté dále mají hlad, v kasárnách a na cvičištích pokračuje nesmyslný a brutální vojenský dril, který vojákům neustále přilévá do pověstného poháru. Ten ve vrcholný moment přeteče. Když se vojáci dozví, že musí znovu odejít na frontu do boje, vzbouří se. Obsadí četnickou stanici, poštu a nádraží, jeden z nich vyšle upozornění na vzpouru do Litoměřic, čímž navíc ještě zapříčiní rozkol mezi vzbouřenci. Část vojáků odjíždí z Rumburku vlakem, ale většina se vydává pěšky domů. Na cestě za svobodou je však zaskočí regiment a bez problémů je zpacifikuje, protože vojáci opouštějící Rumburk již dávno odložili zbraně. Dál to všichni známe. Vodička, Noha a Kovář jsou ihned odsouzeni k smrti…

Ve filmu si zahráli Jan Tříska, Radoslav Brzobohatý, spatřili jsme v něm i Jiřinu Bohdalovou a mnohé další osobnosti nejen filmového plátna.

pelynek

Režiséra Martina Friče k natočení snímku Hvězda zvaná Pelyněk inspirovala Rumburská vzpoura. Foto: internet

V rytmu osmdesátek

V roce 1988 spatřila světlo světa komedie Čekání na Patrika režiséra Petra Tučka. Je spíše oddychového ražení a vypráví o životě na internátu, o přátelství, předstírání a o lásce. Nechybí zde Pan Úžasný, škodolibé poznámky o vztazích a o dívkách, které zůstanou samy. Přesně takové poznámky doženou jednu z dívek k vymyšlení přítele Patrika. Ve filmu, který skvěle vykresluje atmosféru konce osmdesátých let, si zahráli Jiří Pomeje, Karel Roden, Bronislav Poloczek a z žen třeba Miroslava Pleštilová.

Psycho s nečekaným koncem

Nejnovější film, který se objevil na filmovém plátně, je snímek Hodinu nevíš. K jeho natočení vedla režiséra Dana Svátka kauza heparinového vraha Petra Zelenky, bývalého ošetřovatele z nemocnice v Havlíčkově Brodě, který byl odsouzen za sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Těchto činů se měl dopustit v roce 2006. Předlohou byl režisérovi román Miroslava Skačániho s názvem Vraždy ze závisti.

Z neúspěchu při přijímacím řízení ke studiu medicíny se v hlavě inteligentního a nadějného Hynka zrodilo zlo, které ho nutilo zabíjet s pocitem, že dělá dobrou věc. O jednu „vysvobozující“ injekci byl požádán starým nemocným mužem, poté už nemohl přestat. Potrestán byl však bez soudu…

Rumburská nemocnice poskytla filmu skvělé zázemí díky svému duchu dob minulých v pozitivním slova smyslu, k vidění je i rumburské gymnázium, někteří z jeho tehdejších studentů se dokonce objevili ve snímku jako komparzisté.

V roli Hynka Michánka se ocitl Václav Jiráček, zahráli si zde třeba i Ivan Franěk nebo Stanislav Zindulka.                                                                        pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail