Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Dobrý den, moji rodiče se rozvádějí a já cítím hrozný tlak. Rozhodli se, že budu bydlet s mamkou. Hrozně se trápím, že jsem strašně dlouho neviděla tátu, vůbec mi nevolá, nejmíň týden o něm nemám zprávy. Měla jsem taneční soutěž, ale vůbec se neptal, jak jsem dopadla. Mamka se změnila, pořád někam chodí s kolegyněmi z práce. Je pryč každou sobotu a mně to vadí. Když jí něco řeknu, tak mě jen odbude a říká, že si od všeho někdy potřebuje odpočinout. 

Monika, 11let

Moniko, rozumím tomu, že teď prožíváš velký tlak a nevíš, co dělat. Podobně to má většina dětí, kterým se rozvádějí rodiče. Rozvod je zátěž pro celou rodinu, a tak se někdy stává, že se rodiče soustředí více na sebe a na to, jak zařídit všechny důležité věci, které situace přináší. Někdy se potřebují také vypovídat a uvolnit, jako například Tvoje mamka, která hledá podporu ve společnosti kolegyň.

Napadá mne, že třeba ani táta ani máma neví, jak moc se Tě celá situace dotýká a co všechno prožíváš a co všechno se Ti honí hlavou. Možná by stálo za to zkusit jim to říct. Ne v hádce nebo v napjaté chvíli, ale někdy, když bude mít mamka čas a dobrou náladu. Jestli se taťka neozývá, mohla bys mu sama zavolat s tím, že Ti chybí a chceš ho vidět. Je však pravděpodobné, že i tak si budeš muset zvyknout na změny, které Ti nejsou příjemné. Když ale budeš mít co nejvíce informací, jak to bude a co všechno Tě čeká, můžeš se na vše lépe s rodiči připravit a můžeš jim říct, jaký na to máš názor. I jako dítě máš právo vědět, co se děje kolem Tebe, dávat najevo, co cítíš a co Tě tíží.

Jestliže nenajdeš u rodičů právě teď porozumění, které bys potřebovala, můžeš hledat i další lidi ve svém okolí, se kterými by ses mohla podělit o svoje starosti. Může to být babička, teta nebo někdo jiný, komu důvěřuješ a kdo Tě vyslechne a bude Ti oporou. Třeba máš ve svém okolí kamaráda nebo kamarádku, kteří mají také rozvedené rodiče, a mohli by Ti říci, jak to prožívali oni a co jim nejvíce pomohlo.

Centrum krizové intervence

Osobní konzultace v Rumburku, budova nádraží ČD, Máchova ulice, pátek od 10.00 do 16.00 hod. Poslední konzultace hodinu před ukončením provozní doby. Objednání konzultace na tel. 475 603 390 (nepřetržitá Linka pomoci).

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail