Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Střípky z rumburské kroniky Rumburští se v létě koupali vždycky rádi

Po chladném a upršeném jaru máme léto s tropickými teplotami. S teplotami, které volají po příjemném ponoření se do chladivé vody. V Rumburku, včetně příměstských obcí, nebyla o vodu nouze. Bylo tu nejen koupaliště Racek, zvané Pobřežní lázně s výbornou restaurací, romantické místo se zdravým lesním vzduchem, kde se plavalo, slunilo, jezdilo na loďkách, líbilo se tu dospělým i dětem – prostě využívalo se vody a všeho kolem.

Byla tu ovšem i řada dalších rybníků a rybníčků, třeba ten v Dolních Křečanech. I tady bylo příjemno. Byl tu umělý ostrůvek uprostřed, čtyři loďky a přístaviště pro ně, v lesíku, který lemoval kousek břehu, pohodlné a příjemné posezení na lavičkách. Jistě by se tu líbilo i dnešním obyvatelům, leč krátce po ukončení války se všechno z rybníka ztratilo. Škoda.

Ke koupání a nervy posilujícímu sportu, jak uváděly letáky a inzeráty třicátých let, zvalo městské koupaliště. Zve a je využito i dnes. Oblíbené jsou i zde pořádané slavnosti. Při této připomínce nutno vzpomenout též na slavnostní, tajemné, kouzelné Benátské noci pořádané až do padesátých let na Racku.

Snad ještě jedna hezká vzpomínka – na hejna čápů. Procházeli se důstojně po vlhkých lukách, vypadali přátelsky, ale každý pokus o pohlazení odbyli rezolutně výstražným klepnutím zobanu.

Ještě malá vodní zajímavost. Rumburkem totiž probíhá důležité evropské rozvodí. Některé vody patří do povodí Labe – úmoří Severního moře, některé do povodí Odry – úmoří moře Baltického. K povodí Odry patří i Mandava.

Aby voda byla pro všechny nejmenší, malé i velké po zbytek letošního léta jen a jen příjemná, sluníčko a krásnou letní pohodu přeje                                           -zb-

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail