Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Indiáni a hvězdy českého hudebního nebe učinili rumburskému létu zadost

Rumburské slavnosti

Na letošní Slavnosti města Rumburk byli pozváni lákaví hosté a organizátoři vytvořili skvělý program pro děti, které do Parku Rumburské vzpoury přišly soutěžit, bavit se a něco se dozvědět. Také se potvrdila stoupavá tendence návštěvnosti. Rumburské slavnosti navštívilo 4776 platících a k tomu ještě spousta dětí, které prošly metrem, vešly se do 150 centimetrů výšky, a nemusely tak platit. Počet platících návštěvníků byl letos zhruba o dvě stovky vyšší než loni.

K létu v Rumburku neodmyslitelně patří jeho největší a nejlákavější kulturní akce, Slavnosti města Rumburk. Letos začaly v pátek 16. 8. vystoupením rumburského hudebního seskupení Náhodou, poté si mohli návštěvníci slavností zařádit za doprovodu U2 Revival a na závěr ještě při známých písních kapely Kabát, taktéž v revivalovém podání. Rozjezd byl perfektní.

V sobotu 17. 8. se to ve městě jen hemžilo indiány, se kterými se mohl kdokoli vydat na průvod z Parku Rumburské vzpoury na Lužické náměstí a zpět do parku, kde v půl jedenácté dopoledne oficiálně zahájil letošní rumburské slavnosti starosta města Rumburku Jaroslav Trégr. „Vážení dvořané a konšelé, též věrní poddaní a děcka všechna i ostatní místní i přespolní, rok s rokem se sešel a opět nastal ten čas, kdy je, jako již po staletí, v našem krásném městě nařízeno námi králem Rumburákem nevímkolikátým, stejně jako mými předchůdci v dávných časech, zapomenouti na starosti běžné denní a veseliti se a baviti co hrdlo ráčí. Počasí jest objednáno žádoucí, kejklíři a jiní kumštýři věhlasní také…“ znělo z jeho úst při zahájení. Při něm mu na pódiu asistoval i místostarosta města Darek Šváb s místostarostkou Alenou Winterovou. Starosta symbolicky předal klíč od města do rukou moderátorovi celých slavností, který byl se svou kolegyní taktéž stylově indiánsky oděn, a indiáni tak na jeden den nad Rumburkem převzali vládu.

V průběhu dne mohli návštěvníci vidět ukázku indiánských tanců, indiánskou pohádku Příběhy vystřeleného oka v podání divadla Emilion, humorně laděnou divadelní přednášku Znalci střelného prachu, pro děti bylo připraveno nepřeberné množství soutěží a atrakcí, například trampolíny se zajištěním, klouzačka, malý skákací hrad a další.

Pro děti i dospělé zde byla také pestrá nabídka občerstvení, ať už se jednalo o klobásy či trdelník, nebo o pivo, medovinu, malinovou limonádu a jiné pochutiny. Nechyběl zde ani stánek s perníky, lízátky a žužu, na druhé straně parku zase prodával nejrůznější koření dědek kořenář.

V sobotu odpoledne odstartovala hudební program Petra Černocká, které většina lidí neřekne jinak než Saxana, po ní přišel na řadu Petr Spálený s Apollo Bandem, po dalším soutěžení pro děti s moderátory slavností zazpíval Michal Hrůza, který měl stejně jako Petr Spálený až nečekaný posluchačský ohlas. Večerní program zahájil Aleš Brichta, který zazpíval některé notoricky známé hity typu Barák na odstřel, při kterém se rozhoupaly snad všechny přítomné boky od nejstarších po nejmladší, kteří možná Brichtu slyšeli poprvé v životě. Zpěvák přidal také některé své nové písně a neodpustil si kritiku záležitostí, které se mu nelíbí, třeba těch politických.

Hřebem celých slavností se stala Ewa Farna, kterou zástupci města Rumburk překvapili dortem k jejím dvacátým narozeninám, které Farna oslavila jen pár dní před svým vystoupením v Rumburku. Zpěvačka oblažila především uši mladších návštěvníků parku, ale nepohrdli jí ani starší, ať už proto, že jejich dítka Farnou milují, nebo jen tak ze zvědavosti. Ewa Farna předvedla na závěr slavností úžasnou show, při které zazpívala, originálně hudebně představila svou kapelu a pobavila všechny přítomné. Po vystoupení se snad ještě hodinu svým fanouškům podepisovala a asi stejně dlouho to ještě v Parku Rumburské vzpoury žilo.

 Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail