Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná tradice varhanní hudby pokračuje

Gregoriánský chorál

Celkem osm koncertů, při kterých se obyvatelé z blízkých i vzdálenějších zákoutí Šluknovska mohou zaposlouchat do povznášejících tónů varhan a nejen jich, to je sedmý ročník mezinárodního varhanního festivalu s názvem Varhanní duchovní hudba ve Filipově, který se koná ve filipovské bazilice Panny Marie pod záštitou senátora Parlamentu České republiky Jaroslava Sykáčka.

První koncert potěšil duše přítomných nejen libými zvuky varhan. Ke slyšení byl také gregoriánský chorál sboru Conventus Choralis. Gregoriánský chorál, jednohlasý latinský zpěv, který se používá při obřadech Římskokatolické církve, má původ už v osmém století našeho letopočtu. Pro posluchače může být mnohdy strnulý a stále stejně znějící, je to však záměr a důsledkem toho se stává uklidňujícím elementem, který nám v dnešní uspěchané době může jen prospět. Sbor Conventus Choralis, skupina lidí, které spojuje zájem o cho- rální zpěv, se posluchačům snažila svým zpěvem odlehčit den konání koncertu, i dny následující po tomto zážitku. Jejich vystoupení se konalo už 7. 7., takže ho už nestihnete, ale jejich jméno si můžete pamatovat do okamžiku, kdy se u nás znovu objeví, a vy tak dostanete další příležitost si gregoriánský chorál poslechnout.

První koncert však zdaleka nebyl jen o sboru Conventus Choralis. Vystoupil na něm totiž i Martin Moudrý a ze zdejších varhan vydal nejeden bohulibý tón. Varhaník Moudrý spolupracoval například i se Severočeskou filharmonií, doprovázel Smíšený sbor ČVUT, hraje na koncertech doma i v zahraničí.

Nechybí oblíbená trubka

O týden později se ve filipovské bazilice sešli posluchači, kteří chtěli slyšet varhany a trubku. Varhany ovládla Marie Šestáková, propagátorka starší i soudobé varhanní tvorby. Svůj největší úspěch zažila pravděpodobně v roce 1984 na festivalu Pražské jaro. Šestáková nehraje jen sólo. Spolupracuje jako varhanice a cembalistka s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta, se sborem Virtuosi di Praga a dalšími. S trubkou přijel do Filipova vystoupit Vladislav Kozderka, hudebník s mezinárodními úspěchy, který si vydobyl postavení jednoho z předních sólistů oboru. Vystupoval u nás, v evropských zemích, ve Spojených státech amerických i v Asii. V současnosti hraje nejčastěji sólově za doprovodu varhan a souboru Czech Collegium.

Koncentrace varhan v závěru července

Třetí a čtvrtý koncert byl čistě varhanní. Ludvík Šuranský, který se představil posluchačům 21. 7., je učitelem hudby v Holešově a příležitostným varhaníkem v několika chrámech. Ačkoli ho organizátoři v žádném případě nepodceňovali, přiznali, že je velice příjemně překvapil svým brilantním výkonem.

O poslední červencové neděli rozezvučela varhany Irena Chřibková, varhanice baziliky sv. Jakuba v Praze. Stejně jako Kozderka, i ona zahrála posluchačům nejen v Evropě, ale také v Americe, Rusku, dokonce i v Izraeli. Chřibková pravidelně zasedá v porotách mezinárodních soutěží a několikrát vedla letní mistrovské kurzy české a francouzské hudby ve Slovinsku.

Na řadu přišli umělci ze zahraničí

Srpnovou sérii koncertů odstartoval první zahraniční host, slovenský varhaník Martin Bako. Tento mladý hudebník spolupracoval se Slovenskou filharmonií, Státní filharmonií Košice a Státním komorním orchestrem Žilina. Od roku 2008 působí jako varhaník Dómu sv. Martina v Bratislavě.

Toto nás čeká a nemine

V neděli 11. 8. vystoupí ve Filipově Nikola Bojčev, který v průběhu svého studia působil jako varhaník v kostele sv. Alžběty v Teplicích. Koncertoval v mnoha tuzemských městech a je koordinátorem a zakladatelem festivalu Teplické varhanní léto.

Bojčev nebude na koncertu figurovat sám. Recitací totiž program doplní známá česká herečka Milena Steinmasslová, kterou známe třeba z komediálního seriálu Ranč u Zelené sedmy, z filmu Jak utopit doktora Mráčka nebo z mnohých divadelních prken. Aby toho nebylo málo, vyučuje Steinmasslová na Vyšší odborné škole v Michli herectví.

Na předposledním koncertu, který se uskuteční 18. 8., uslyší přítomní druhého hosta ze zahraničí, tentokrát z Polska. Bude jím Waclaw Golonka, varhaník s řadou ocenění, který v současné době působí jako umělecký ředitel festivalu hudby J. S. Bacha ve městě Bielsko-Biala. Působí také jako učitel na Hudební akademii v Krakově. Golonka koncertoval v Evropě, v Americe a Asii. A teď ho čeká Filipov.

Na závěr letošního ročníku festivalu zahraje na varhany Josef Popelka, pedagog Pražské konzervatoře a Hudební fakulty AMU v Praze. S trubkou při této příležitosti vystoupí ještě Miroslav Laštovka, člen orchestru Státní opery Praha, který jako sólista vystupuje po celé republice. Koncertuje také s předními varhaníky a věnuje se interpretaci velkých barokních děl, z nichž můžeme uvést třeba Velkou mši h-moll.

Všechny koncerty začínají v neděli ve 14.00 hod.

Na počátku byla snaha zachránit varhany

Organizátoři Jiří Chlum a Irena Trmalová chtěli původně jen zviditelnit filipovské varhany, které byly před lety v katastrofálním stavu, a získat finance na jejich opravu. Založili proto občanské sdružení Arte musica. To si dalo za cíl varhany ve Filipově zachránit z volného vstupného, které při varhanních koncertech vybírali. Lidé nakonec na varhany přispívali i mimo koncerty, takže se je podařilo v roce 2009 zrekonstruovat. Od té doby se koncerty nekonají proto, aby se podařilo něco zachránit, ale zkrátka proto, aby měli lidé kam vyrazit za zážitky kulturně duchovního rázu.

Známá tvář láká

Průměrně na koncert přijde podle Jiřího Chluma asi sto dvacet posluchačů, což dává jemu i jeho kolegyni důvod k radosti a spokojenosti. „Asi nejvíce posluchačů přišlo na první koncert, poslechnout si gregoriánský chorál. Návštěvníků bylo asi sto šedesát a přijelo i hodně Němců,“ komentuje Chlum první z řady koncertů. „Takovou největší peckou z hlediska popularity ale bude asi herečka Milena Steinmasslová,“ dodává Chlum. Ta bude 11. 8. za varhanního doprovodu Nikoly Bojčeva vyprávět příběh o svaté Hildegardě, která se proslavila třeba svými znalostmi o léčivých bylinách.

Neváhejte a přijďte se podívat na vystoupení, která vás pohladí po duši a na chvíli zastaví čas.                                                                                    Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail