Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Českém Švýcarsku zasahují proti kůrovci

lýkožrout

Teplé a suché počasí, které panuje již několik týdnů, vede v Národním parku České Švýcarsko k hojnějšímu výskytu lýkožrouta smrkového. Zaměstnanci národního parku situaci monitorují a v případě výskytu kůrovcových stromů zasahují tak, aby v porostech s vysokým podílem smrku nedošlo k napadení většího počtu stromů. Zasažené stromy z porostu odstraňují a kůrovcové dřevo z lesa vyvážejí. S těmito takzvanými nahodilými těžbami se v běžící sezóně mohou setkat turisté. Správa parku návštěvníky žádá o pochopení a vyzývá je k opatrnosti v místech, kde probíhají těžby nebo odvoz dřevní hmoty.

„Náš národní park je velmi mladý a jeho lesy ještě nejsou zcela připraveny na bezzásahový režim,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Pokud bychom nyní ve smrkových porostech proti lýkožroutovi nezasahovali, mohlo by dojít k odumření stromů na rozsáhlých plochách. To v našich podmínkách není žádoucí.“

Lýkožrout smrkový, známý také jako kůrovec, je hmyz, který se živí lýkem oslabených smrků. V Českém Švýcarsku, kde rozsáhlé smrkové lesy byly v minulosti založeny člověkem na rychle vysychajícím podloží v nízkých nadmořských výškách, představuje pro dnes již vzrostlé smrky značnou hrozbu. Správa parku smrkové kultury lesnickými zásahy postupně převádí na smíšené lesy. Dlouhodobým cílem je bezzásahovost na nejméně pětasedmdesáti procentech území národního parku. Dosažení tohoto cíle je však otázkou několika dekád. Lesy, které v bezzásahovém režimu dosud nejsou, proto správa musí před negativními přírodními vlivy dočasně chránit běžnými lesnickými postupy.          Tomáš Salov, r

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail