Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku se uskutečnilo školení hasičů ze čtyř měst

školení hasičů

Asi čtyři desítky hasičů z Rumburku, Varnsdorfu, Seifhennersdorfu a Groß-schönau obsadily 26. 8. velký sál Domu kultury Střelnice Rumburk. Hasiči sem nepřijeli nasazovat ani zdraví ani své životy, ale sešli se na dvouhodinovém školení o poskytování vzájemné pomoci, které se konalo jako součást jejich společného projektu.

Úvodní slovo pronesl velitel rumburské výjezdové jednotky Rudolf Seidl a také představil tlumočníka, který veškeré informace překládat z češtiny do němčiny pro hasiče z Německa i obráceně, pokud zrovna výklad vedl někdo z německých hasičů. Nechyběl ani figurant, který se velmi osvědčil v části věnované komunikaci. Hlavním řečníkem a moderátorem akce byl velitel varnsdorfské jednotky Jiří Sucharda.

Převážná část školení byla o vzájemné komunikaci, ve které hraje důležitou roli komunikace nonverbální, tedy nejčastěji gestikulace. Hasiči na obou stranách hranice si uvědomují jazykovou bariéru, kvůli které jsou sice schopni domluvit se na obecné rovině ve známých frázích, ale nedorozumí se ve složitých případech, kdy je komunikace komplikovaná zejména kvůli odborným termínům.

Základním prvkem komunikace hasičů je samozřejmě akustický signál, siréna. Vzájemně se ale hasiči dorozumívají tváří v tvář, a hasiči musí znát mezinárodní signály nonverbální komunikace. Úspěšná komunikace podle Suchardy ale netkví jen v tom, že jeden hasič druhému sdělí něco gestem, ale je také důležité přesvědčit se o tom, že příjemce informaci opravdu vnímal a že sdělení pochopil. Figurant s pomocí Suchardova výkladu předvedl základní signály, ale také například signály používané v nebezpečné zóně, signály pro usměrňování provozu na pozemních komunikacích. K tomu dochází u hasičů jen ve výjimečných případech, než na místo dorazí policie a je třeba řídit dopravu, němečtí hasiči dokonce ani usměrňovat provoz nesmí. Další skupinou byly třeba signály pro přemisťování a signály pro potápěče. „Toto mávání neznamená, že vás mám rád a rád vás vidím, ale může to být to moje poslední zamávání,“ zažertoval Sucharda u vysvětlování signálu zvaném „tíseň na hladině“.

Ve druhé části školení se hasiči dozvěděli něco o technice, např. o typech vrtulníků, a o označování hasičů na přilbách, popřípadě vestách. Zástupce jednoho z německých hasičských sborů vysvětloval, jak lze rozpoznat německého velitele jednotky, velitele bojového úseku či velitele zásahu. Poslední jmenovaný nosí žlutou vestu a právě s ním se musí čeští hasiči spojit, když přijedou na pomoc do Německa. Označení velitele jednotky oranžovou vestou a označení velitele bojového úseku bílou vestou je označení, které je jednotné v celém Sasku. V Čechách se hasiči rozlišují přilbami a všichni mají stejné vesty. Český velitel zásahu je navíc k rozpoznání díky červené pásce na levé ruce.

Po dvou hodinách školení, při kterém měli hasiči k dispozici nápoje i nejrůznější pokrmy, bylo i místo na dotazy a diskuzi.

Školení se konalo v rámci projektu č. 100097751 Hasiči Varnsdorf, Rumburk, Großschönau, Seifhennersdorf – poskytování vzájemné pomoci; Feuerwehren Varnsdorf, Rumburk, Großschönau, Seif- hennersdorf – Erteilung gegenseitiger Hilfe. Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.                                                                                                                                          pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail