Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

ZAPNĚME SI PŘILBY A VYVĚTREJME KOLA

asfaltová stezka

Konečně se trochu ochladilo a my nemusíme každých pět minut vyhledávat stín a sklenici s vodou, koupaliště nebo rybník. Co si ještě zajezdit na kole, než nás pro změnu začne ubíjet podzimní déšť a pak nás zase zavalí sníh? A jestli se děsíte provozu na silnicích, kterými se zběsile prohání nejen osobní, ale i nákladní auta, máte o důvod víc, proč číst dál.

Když se vám nechce daleko, stačí si vybrat jednu z cyklostezek ve výběžku a okolí. Budete ji sice dost možná muset kombinovat s jízdou po silnici, abyste se dostali do výchozího bodu nebo naopak zpět domů, rozhodně to ale stojí za to. Na Šluknovsku mají cyklisté k dispozici asi čtyřicet kilometrů cyklostezek vedených po veřejných a lesních cestách v odpovídajícím technickém stavu.

Když zůstáváme ve výběžku

Dvacet kilometrů vás čeká na trase, na které můžete objet Zámeček. Z Rumburku se vydejte na Filipov, z něj na Jiříkov a z Jiříkova přes Království a Hartu zpět do Rumburku.

Třicet dva kilometrů měří trasa, která je takovou variací na trasu předchozí. Začátek je stejný. Po startu z Rumburku se dejte na Filipov a Jiříkov, odsud k Černému rybníku, do Šluknova a přes Království a Hartu do Rumburku.

Pro rodiny s dětmi nebo prostě jen pro velmi rekreační cykloturisty je jistě jako dělaná patnáctikilometrová trasa, která vede z Rumburku do Starých Křečan a odtud na Dymník. Do Rumburku se pak na závěr pěkně svezete z kopce.

Krásná a klidná vyjížďka může být k pramenům Křinice, ke kterým se dostanete ze Studánky. Celý okruh měří devatenáct kilometrů a kromě výjezdu na Studánku se ani moc nenadřete.

Něco málo přes třicet kilometrů najedete, pokud se vydáte z Rumburku na Studánku a odsud na Světlík, ze kterého vede příjemná cesta do Horního Podluží. Z něj potom sjedete do Dolního Podluží, do Varnsdorfu a přes Seif-hennersdorf se vrátíte zpět po rovince do Rumburku.

Objevte krásu Horní Lužice

Za hranicemi výběžku, v Sasku, už byl asi každý obyvatel výběžku, ale dostali jste se k německým cedulím, na kterých jsou názvy měst i menších obcí psány ve dvou jazycích, z nichž ten jeden nápadně připomíná naši mateřštinu? Byla by škoda, kdyby Horní Lužice zůstávala pro výběžany neznámá. Protože je krásná.

Kromě těch zajímavých dvojjazyčných cedulí, které lze potkat už v okolí Budyšína, sem stojí zato jet i kvůli tomu kolu. Ať už ke vzdálenějším Lužickým jezerům za Hoyerswerdou, nebo jen k jezeru zvanému Bärwalder See, které se nachází zhruba třicet kilometrů za Budyšínem směrem na město Weisswasser a téměř se dotýká městeček Uhyst, Klitten, Boxberg a Bärwalde. Právě ke Klittenu patří i malý přístav pro loďky, ve kterém mají vodomilové „ustájenou“ svou loďku. Ti, kteří se rádi koupou v přírodě, ocení pláž na boxbergské a uhystské straně jezera. Na své si zde přichází i kitesurfaři, kteří za vyhovujícího větru brázdí místní vody. Právě u zmíněných pláží jsou i kiosky a toalety, cestou každou chvíli potkáte menší či větší odpočívadlo pro momentálně znavené výletníky. Parkování v okolí jezera je zpoplatněno, i když stále spousta návštěvníků nechává své vozy stát u příjezdových cest a záleží zřejmě na momentálním rozpoložení dozírajících zaměstnanců, jestli takové parkování tolerují. Na placených parkovištích na vás váš čtyřkolý miláček počká hodinu za euro, dvě hodiny za dvojnásobek a tři a více hodin za pět euro. Vizuální dojem kazí jen továrna v blízkosti jezera.

Dokonce se nemusíte bát ani toho, že byste se na stezku nevešli kvůli davům lidí. Stezka je tak dlouhá, že davy se mohou rozprostřít do malých skupinek. Ty zde potkáte hlavně o víkendech a našich i německých státních svátcích. Pokud se vám ale podaří vyrazit ve všední den, budete mít jezero skoro sami pro sebe, protože potkáte jen několik málo jedinců, kteří mají zrovna volno.

Kolem Bärwalder See vede úžasná cyklo a inline stezka s krásným hladkým povrchem vhodná pro všechny věkové kategorie. Měří dvacet dva kilometrů, v poslední době napadlo místní postavit mostík přes odtok z jezera a trasu tak zkrátit o dva kilometry pro ty méně zdatné. Trénují tu cyklističtí šílenci, ale jezdí sem rády i rodiny s dětmi, a to kvůli nenáročnému terénu a absenci motorových vozidel. Když se stane, že na stezce přece jen potkáte automobil, budete překvapeni, jakým obloukem se vám slušně bude vyhýbat. Údržbáři, kteří dbají na stav stezky a jejího okolí, se zkrátka občas bez vozidla neobejdou. Tak jako tak, u Bärwalder See na vás čeká pokojná projížďka, ať už pojedete na kole, bruslích nebo koloběžce.                                                                                                                             pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail