Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

POJĎTE, BUDEME SI ČÍST…

NEVIDITELNÝ JAROSLAVA HAVLÍČKA,
VRCHOL ČESKÉ MEZIVÁLEČNÉ
PSYCHOLOGICKÉ PRÓZY

V roce 1937 vyšlo jedno z nejznamenitějších děl Jaroslava Havlíčka. Vypovídá o vypočítavosti, zištné lásce a šílenství a odehrává se v polovině dvacátých let minulého století v Jesenici.

Neviditelny

Petr Švajcar pocházel z chudé početné rodiny. Život mu změnil nález psa, který patřil zbohatlíkovi Lachmannovi. Psa mu odnesl, ale okamžitou odměnu, kterou čekal, nedostal. Později ale slíbil Lachmann starému Švajcarovi, že dokud se Petr bude dobře učit, bude mu financovat studia. Petr se učil rád, proto nabídku přijal a šel studovat chemii. Při studiích se seznámil se svým spolubydlícím Dontem, který se považoval za Petrova dobrého přítele. Dont ale Petra nezajímá a hned jak nastřádá nějaké peníze, odstěhuje se od něj.

V červnu 1924 naláká Dont Petra na ples, kam má přijít i Soňa Hajnová, jejíž otec je majitelem velkomydlárny. Petrovi se zalíbí jak Soňa, tak vidina práce ve velkomydlárně, začne se proto o Soňu zajímat tak, že ona se do něj zamiluje. Zasnoubí se a Petr je pozván do Hajnovy vily. Seznámí se se Soniným otcem, tetou Karolínou, služkou Katy, Filipem a Paříkem. Při slavnostní večeři se vplíží do jídelny malá postavička, které si nikdo nevšímá. Sedne si do rohu místnosti a všechny zvědavě pozoruje. Je to Sonin duševně nemocný strýc, který si o sobě myslí, že je neviditelný. Všichni ho v tom raději nechávají.

Soňa s Petrem dostanou k dispozici celé patro ve vile, přesto však Soňa potkává Neviditelného a je z něj vystrašená. Neustále se jí v hlavě promítá vzpomínka, jak na ni Neviditelný zíral, když se před ním jako patnáctiletá objevila v mokré košilce. Soňa se celý svůj volný čas zabývá jen Neviditelným a strachem z něj.

Petr pracuje v Hajnově továrně a Soniných starostí si moc nevšímá. Jednoho dne do továrny volá Kathy, že se Soně stalo něco hrozného. Doma je Soňa zavřená ve svém pokoji a nikoho kromě Kathy a lékaře k sobě nepustí. Večer se Petr dovídá, že když se ráno Soňa probudila, byl u ní v pokoji Neviditelný a pozoroval ji. Z ničeho nic se na ni vrhnul, ale naštěstí včas přiběhla Kathy a s Filipem ho zamkli. Doktor zjišťuje, že je Soňa těhotná. Když jí to řekne, začne Soňa šílet, že Neviditelného dítě nechce. Petr byl štastný, že bude otcem. Soňa však k sobě nechce Petra pustit, a tak Petr chodí do práce a těší se na své dítě. Neviditelný je potrestán tak, že je odvezen do léčebny, aby měla Soňa klid.

Po několika měsících, co musela Soňa odpočívat, má první vycházky a Petr ji může konečně vidět. Soňa stále tvrdí, že otcem dítětě je Neviditelný a už je s tím i smířená. Dokonce začne tvrdit, že Neviditelný je s nimi stále v domě a těší se s ní na jejich dítě. Doktor dává všem šance, že až přijde dítě na svět, může se Sonin duševní stav zase zlepšit.

Po narození dítěte však zůstane stejně zoufalá a její stav se nakonec i zhoršuje. Odmítá Petrovi dítě i jen půjčit, protože je Neviditelného. Dítě pojmenují Petr, ale Soňa není ochotna toto jméno přijmout a říká mu jménem Neviditelného, tedy Cyril. Hraje si na to, že Cyril je její milenec, dokonce ví i o Petrově nevěře s Kathy, ale nevadí jí to, protože ona má Cyrila. Šílenství vygraduje k pokusům o sebevraždu, proto je Soňa zamykána v zamřížovaném pokoji nebo je pod neustálým dohledem. Jednoho dne se Petr rozhodne, že ji nechá bez dozoru. Zaměstná všechny obyvatele vily a nechá Soniny dveře odemčené. Soňa se zabije skokem z okna.

Starý Hajn však prokoukne Petrovu vypočítavost a všechen svůj majetek před smrtí odkáže vnukovi Petrovi. To však Petrovi Švajcarovi nevadí, protože jeho syn je pro něj vším.                                                                                                           pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail