Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Slavili jsme Den české státnosti aneb Kolik máme Václavů

Nejeden Čech se jistě zatvářil znechuceně, když zjistil, že státní svátek, Den české státnosti, vychází letos na sobotu. Když je svátek o víkendu, tak jako by ani nebyl! I přesto, že vyšel tento svátek na sobotu, připomněli jsme si ho a svátek oslavili všichni Václavové i Václavy.

Původ jména Václav a jeho ženské varianty je slovanský a jméno je novější variantou jména Venceslav. Znamená prostě a jednoduše „slavnější“. Nosil ho nejeden hrdina, panovník nebo politik. Zřejmě první, kdo nás napadne, je svatý Václav, dalším by mohl být některý z našich králů, dva prezidenti České republiky a další osobnosti.

Jméno Václav má mnoho variant, mezi nimi je třeba Venda, Venca, Vašek, Vašík, Véna, Venouš a jiné podoby. Jméno se nevyskytuje jen u nás, ale i v zahraničí. V anglicky mluvících zemích je to Wenceslaus, v německy mluvících zemích Wenzeslaus nebo Wenzel, známá je i španělská verze Venceslao, po Maďarsku běžně chodí Vencelové, Rusko užívá podoby Vaclav nebo Vjačeslav.

V celé České republice oslavilo svůj svátek celkem 130976 Václavů a 6575 nositelek ženské verze tohoto jména. Zatímco mužská varianta jména se stále těší značné oblibě a v naší zemi je Václav na sedmnácté příčce ze všech jmen v republice, žen Václav je znatelně méně a tato varianta je až na 168. místě ze všech jmen v republice.

V Rumburku nyní žije sto čtyřicet osm Václavů a sedm Václav.                      pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail