Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Domě Českého Švýcarska se koná výstava o světelném znečištění

Výstavu o světelném znečištění mohou návštěvníci v tomto a příštím měsíci zhlédnout v krásnolipském Domě Českého Švýcarska. Zájemci se zde populární formou dozví množství faktů o této dosud podceňované, ovšem stále častěji diskutované problematice.

Oblast národních parků České a Saské Švýcarsko se na první pohled jeví být v porovnání s většími městskými aglomeracemi světelným znečištěním relativně nedotčena. Skutečný stav věcí se rozhodl změřit projektový tým vedený Miladou Moudrou, a to v rámci projektu Výzkum a popularizace světelného znečištění IV. Aktuální výsledky svého výzkumu tým prezentoval na konferenci pořádané ve spolupráci se správou národního parku a obecně prospěšnou společností České Švýcarsko dne 11. 9.

„Mezi hlavní projevy světelného znečištění patří pronikání světla do příbytků, oslnění, osvětlení míst, kde to není žádoucí, změna krajinného rázu, narušení ekosystémů a závojový jas oblohy populárně označovaný jako světelný smog,“ říká vedoucí projektového týmu Milada Moudrá, a dodává: „Ochraně nočního prostředí je u nás v současné době bohužel věnována minimální pozornost, pokud vůbec nějaká.“

V Českosaském Švýcarsku provedl projektový tým pomocí speciální měřící techniky měření a dokumentaci světelného znečištění na devíti lokalitách. Konstatuje, že Národní park České Švýcarsko představuje v rámci regionu oblast s poměrně zachovalým nočním prostředím, což je v České republice spíše výjimkou než pravidlem. Současně však upozorňuje na skutečnost, že další vývoj v oblasti bude závislý zejména na pozornosti věnované nočnímu osvětlování a jeho dopadům.

„Málokde je v noci taková tma a hvězdy tak dobře viditelné jako právě v Českosaském Švýcarsku. Určitě by bylo dobré, kdyby tento stav zůstal zachován i do budoucna,“  shrnuje Milada Moudrá.                                          Tomáš Salov

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail