Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na svatého Václava si přišli na své nejen psi, ale i jejich milovníci

Osmadvacáté září, svátek české státnosti, jsme v našem sdružení Aktivního psa Jiříkov pojali formou oslav. Sice trošku jiných, než kterých by se každý správný Čech měl v tento významný den účastnit, ale s plným uvědoměním si historických faktů a odkazů této staroboleslavské události. Svatý Václav se stal světcem, přímluvčím a ochráncem svého lidu v nebesích, a tak i symbolem, záštitou a svorníkem národní jednoty a síly, a my jsme tento svátek oslavili kynologickým sportem.

Dopoledne od deseti hodin proběhl seminář Pavla Ryttnauera o dogfrisbee. Zjednodušeně lze říci, že je to o psu a létajících talířích. Jelikož je v našem sdružení spousta členů, pro které byl tento psí sport něco nového, sešla se dvacítka účastníků, kteří byli zvědaví, o co vlastně jde. Pavel vysvětlil o frisbee vše od jeho vzniku přes jednotlivé disciplíny a začátky českého dogfrisbee, který je mimochodem úzce spjat s Jiříkovem, všichni zúčastnění si vyzkoušeli techniku házení, otestovali vlohy svých psů k tomuto sportu a hlavně namotivovali své myšlení do další práce s čtyřnohými parťáky. Velké díky patří Pavlovi, že si na nás udělal čas.

Odpoledne proběhl 1. ročník Svatováclavského Tug of War. Byl konán v rámci našeho sdružení skupinou bull sportů, což jsou jednotlivé druhy disciplín šité na míru psům typu pitbullteriér, stafordšír, stafbull, ale zúčastnit se jich a provádět je může každý pes. Tug of War vlastně nahrazuje psí zápasy, takže psi ukazují svou odvahu, vytrvalost, bojovnost, sílu a zároveň nedochází k jejich zranění jako u zápasů. Psi jsou uvázáni tak, aby nedošlo k jejich kontaktu, a přetahují se o peška mezi nimi.

Který první pustí, prohrává. V této kategorii bull sportu je oficiální český rekord pět hodin a šestatřicet minut. Na trénincích se teď pohybujeme kolem jedné hodiny, máme tedy co dohánět.

V turnaji se představilo nakonec šest psů. Bylo přihlášeno více účastníků, ale pro pracovní povinnosti psovodů a zdravotní problémy psů se ostatní omluvili. Ač časy v zápasech nedosáhly někdy na ty tréninkové, bylo se na co koukat. Nakonec pavoukem jednotlivých přetahování prošel na první příčku a stal se historicky prvním vítězem Svatováclavského Tug of War pitbullteriér Zigi handlera Jirky Kaňkovského. A i když Zigi nebude vyobrazen na dvacetikoruně jako kníže Václav, tradice svatováclavského turnaje našeho sdružení byla zdárně započata a už teď se těšíme na druhý ročník.

Další naší nejbližší akcí bude na začátku prosince Mikulášský trojboj, o němž vám dáme včas vědět.

Jarda Vöröš
o.s. Aktivní pes Jiříkov

 

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail