Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Tyršovským pěveckým sborům je patnáct let

Pěvecké sbory

Zní to skoro neuvěřitelně, ale oba naše pěvecké sbory, Zvoneček a Tyršovské zvonky, oslavily letos v září již patnácté narozeniny. A to je jistě důvod k malému zamyšlení.

Když v září roku 1999 přišla paní učitelka Iveta Millerová (dnes Vondráčková) s myšlenkou založit na Tyršovce pěvecké sbory, jistě netušila, jaké úspěchy je čekají. Tyršovské zvonky si vydobyly uznání nejen v Rumburku a po celém Šluknovském výběžku, ale i za hranicemi naší vlasti. Občané našeho města si oblíbili zejména Jarní a Adventní koncerty, které se konají každoročně v aule Základní školy Tyršovy a v kostele svatého Vavřince. Mnozí zase navštěvují koncerty v rámci Loretánských slavností. Zářijové vystoupení sborů Zvoneček, Tyršovské zvonky a Šenováček v rámci těchto slavností patřilo opět k těm nejlepším. Silný potlesk a nadšení jsou toho dokladem. Na úspěchu se podílel i zmiňovaný pěvecký sbor Šenováček, který vede už skoro padesát let Ludvika Millerová. A samozřejmě nesmíme zapomenout na perfektní hudební doprovod paní učitelky Petry Kalčíkové ze základní umělecké školy.

Úspěchy však nepřicházejí samy od sebe, ale jsou výsledkem dlouhodobé a trpělivé práce. Chvíle štěstí na pódiu jsou vykoupeny desítkami hodin na zkouškách, ale rozzářené oči dětí a slzy dojetí na straně dospělých jsou jasným dokladem toho, že to dělají správně.

Proto bych chtěla při této slavnostní příležitosti poděkovat hlavně sbormistryni Ivetě Vondráčkové za to, že dokázala nejen probudit v dětských srdcích lásku k hudbě, ale také získat si je na svou stranu. Hudba už je bude provázet po celý život ať už jako koníček, nebo se jí budou věnovat profesionálně.

Pěveckým sborem za patnáct let prošly stovky chlapců a dívek, v současné době se zpěvu věnuje okolo sedmi desítek dětí. Tyršovské zvonky často vystupují s pěveckým sborem Šenováček a jejich spolupráce je velice přínosná pro oba sbory.

A co popřát pěveckým sborům do dalších let? Ať jste tak úspěšní jako dosud.

Jitka Otmarová
ZŠ Tyršova

Tisk Tisk | E-mail E-mail