Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku vzniká ragbyový klub

Ragby si většina z nás spojí nejpravděpodobněji s fenomenálními reprezentanty Nového Zélandu All Blacks a možná ještě více s jejich hrůzu nahánějícím tancem haka. U nás v Rumburku jsme na opačném konci ragbyového světa. Ovšemže, nikoli jen výkonností, ale také všeobecným rozvojem hry.

Ragby patří do rodiny kolektivních míčových her, které se hrály odpradávna zejména na Britských ostrovech a při nichž se užívalo pro posun míče také kopání. Od 30. let 19. století byla postupně hra kodifikována pravidly, tzv. kódy. Vznikla tak celá řada her, od ragby přes australský fotbal až po klasický fotbal. Ragbisté budou obvykle tvrdit, že ragby nejspíše odpovídá původní povaze „foot-ballu“. Ragby má svou legendu o učiteli z anglického města Rugby Webbu Ellisovi, který snad v roce 1839 sepsal první pravidla „foot-ballu“. Aby se tento „kód“ později odlišil od ostatních, říkalo se mu prostě „rugby football“. Již v roce 1854 byl v Dublinu založen první nepřetržitě fungující ragbyový klub, v roce 1857 máme ze skotského Edinburghu doklad o prvním zápase a v roce 1871 byla založena „Rugby Football Union“. Od ní, anglické, se brzy osamostatnily unie Skotska, Irska a Walesu. Dnes tvoří tzv. Home Nations, jakousi vlast ragby. V roce 1871 se v Edinburghu hrál první mezinárodní zápas. Hrálo Skotsko proti Anglii. V roce 1888 poprvé vycestoval tým ze severní polokoule na jižní, Britové na Nový Zéland, a v roce 1905 tomu bylo poprvé naopak. V roce 1901 byla ve skotských Borders založena první dodnes nepřetržitě hraná ragbyová liga. U nás jako první předvedli hru angličtí Rosslyn Park v roce 1911. První klub vznikl v Brně v roce 1925. Velkým propagátorem ragby u nás byl známý spisovatel Ondřej Sekora, autor Ferdy Mravence a dalších známých knih. Vytvořil mimo jiné také kompletní českou ragbyovou terminologii.

Mimo Británii časem dosáhlo ragby špičkové úrovně hlavně v britských koloniích, zejména na Novém Zélandu a v Jižní Africe. V obou zemích je ragby sportem číslo jedna. Velmi populární je také ve Francii. Ragby se dlouho bránilo profesionalismu a plně se mu otevřelo až v 80. letech 20. století. Od roku 1987 se také každé čtyři roky hraje světový pohár, po olympijských hrách mediálně nejsledovanější sportovní událost na světě. V současné době je v oficiálním světovém žebříčku ragby asi sto zemí, ČR je na dvaapadesátém místě. V českém pohraničí nemá ragby prakticky žádnou tradici. Nejbližší klub je v Německu, nedaleko Löbau, zde se však hraje pouze odlehčená verze ragby, tzv. sedmičky, tedy v sedmi hráčích 2x 7 minut. Nejbližší plně funkční kluby jsou v Drážďanech a Kralupech nad Vltavou.

Ragby je plně kontaktní hra pro 15 hráčů na každé straně hraná 2x 40 minut na hřišti fotbalových rozměrů. Smyslem hry je donést míč na konec hřiště, tedy za brankovou čáru soupeře. Kromě toho lze získat body úspěšným kopem do branky – „háčka“. Hraje se s oválným míčem, kterému se říká šiška, a přihrát je možno pouze dozadu. Je možné dopředu kopat, ale míč dříve než soupeř může zkusit získat pouze kopající hráč a ti jeho spoluhráči, kteří stáli v okamžiku kopu za ním. Veškerý posun dopředu si tak útočící mužstvo musí tvrdě vybojovat buď nesením nebo rychlostí a důvtipem při předkopu. Bránící mužstvo se snaží útočníky zastavit. Děje se to tzv. skládkou. Ta musí být provedena rukama pod úrovní ramen soupeře. Je tedy zřejmé, že kontakt hráčů je mimořádně tvrdý. Ragby je nejtvrdší kolektivní hra, zranění jsou velmi častá. Právě proto si ale ragby střeží velmi pečlivě svého ducha, za každých okolností čestná hra bez jakéhokoli úmyslu zranit soupeře či jen náznaku brutality, respekt k soupeři, vzájemná podpora a kamarádství. Ragby nezná doping, nezná korupci, simulování hráčů ani násilí na stadionech. Naopak, každý klub dbá velmi úzkostlivě na příkladné chování svých členů na hřišti i mimo ně a obvykle se také věnuje různé charitativní a sociální činnosti. Ragby dbá na dodržování pravidel ve hře i v životě. Všichni hráči ragby bez ohledu na úroveň hry jsou vnímáni jako členové jedné světové ragbyové rodiny. Všichni zájemci jsou také do této rodiny přijímáni bez ohledu na svůj sociální či rasový původ, náboženské přesvědčení či cokoli jiného. Ragby je hra, ve které nelze nic a nikoho obelhat, ani soupeře, ani rozhodčího, ale hlavně ani sebe sama. Rychle každému ukáže, jaké vlastnosti skutečně má, zdali je statečný či zbabělý, čestný či úskočný, pokorný nebo pyšný, zdali se dokáže obětovat pro mužstvo nebo myslí jen na sebe. Ragby nekultivuje pouze tělo, ale i nitro, není jen sportem, je i kulturou a životním postojem.

Tyto hodnoty jsou pro ragby neméně důležité než hra sama. Obojí bychom chtěli vnést i do našeho malého města a věříme, že hlavně mezi mládeží nalezneme příznivce. V září bylo založeno občanské sdružení Alba Rumburk, které by mělo být zárodkem budoucího plně funkčního klubu. Jménem občanského sdružení si tedy dovoluji všechny zájemce o ragby pozvat na nábor, který je určen pro muže a chlapce starší sedmi let a který se uskuteční na hřišti Na Výsluní v pondělí 21. 10. a ve čtvrtek 24. 10. od 16.30 hodin. Kontaktní e-mail pro zájemce: straznyvrch@interdata.cz.                                                                 V. Drda

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail