Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Loreta Rumburk má novinku pro děti

Loreta

Školáci z mateřských a základních škol získají v Loretě Rumburk hravé informační materiály. Určeny jsou dětem z Česka a Německa. Vícejazyčné Loretánské omalovánky s příběhem, pracovní sešit Loreta pro děti i vybarvovací pohledy vydala Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Díky novým informačním materiálům se děti přístupnou formou seznámí s loretánskou legendou a nejhodnotnějšími částmi rumburské barokní památky. Hravé tiskoviny využijí malí návštěvníci při prohlídkách s rodiči nebo při školních exkurzích. Přímo v Loretě Rumburk mají děti nově k dispozici velkoformátové dřevěné pexeso. Nové česko-německé materiály pro děti se poprvé představily v sobotu 14. 9. při Loretánských slavnostech 2013. Pro děti byla během celodenního hudebního a divadelního programu připravena i speciální prohlídka kulturní památky. Projekt Rumburská Loreta pro děti podporuje Ministerstvo kultury a Česko-německý fond budoucnosti.

Nově vytvořený česko-německý informační a výtvarný materiál poslouží dětským návštěvníkům a umožní jim smysluplné prožití času při návštěvě mariánského poutního místa, tedy Lorety Rumburk. Určen je dětem předškolního věku a žákům základních škol z České republiky a Spolkové republiky Německo. Obrázky a hravé úkoly nakreslila malířka a učitelka Ivana Frimlová z rumburské Základní školy U Nemocnice. O fotografie a grafické zpracování se postaral Jiří Stejskal a tiskoviny vytiskla rumburská Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafie. „Dvanáctistránkové omalovánky doprovází příběh o loretánské legendě – zázračné záchraně Mariina domku na křídlech andělů. Předškoláci si vystřihnou postavičku anděla, vyzkouší jednoduché počítání i poznávání barev. Starší školáci si pak díky dvojjazyčnému pracovnímu sešitu např. rozšíří slovní zásobu, rozluští tajné písmo, dokreslí mapu a poznají květiny, namalované v křížové chodbě Lorety,“ vysvětlil páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje farnosti v Rumburku a okolí.

Dospělým návštěvníkům je nově určen písemný průvodce historií a architekturou přeložený také do němčiny, angličtiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny. Památkově chráněnou Loretu Rumburk ročně navštíví více než osm tisíc návštěvníků a poutníků z České republiky a zahraničí.                Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail