Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vily na Strážném vrchu čeká nový život

Ústav

Vily bývalého dětského domova na Strážném vrchu opět ožijí. Od jara příštího roku je budou obývat někteří ze současných klientů Ústavu sociální péče Lobendava.

Ústav v Lobendavě má v současné době čtyřiapadesát klientů, jednadvacet z nich bude přemístěno do budov bývalého dětského domova v Rumburku, které právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí a měly by být do konce roku zkolaudovány a připraveny na své nové obyvatele.

Zkušenosti už jsou a jsou dobré

Město Rumburk nebude žádným pokusným králíkem, kde se na zkoušku usadí klienti ústavu sociální péče. Naopak. Třináct klientů, kteří pobývali v Lobendavě, už od roku 2010 spokojeně žije ve Šluknově. Jsou samostatní, také jsou ale pod dohledem.

Buďte, prosím, vlídní

Handicapovaní lidé, kteří budou od jara příštího roku bydlet na Strážném vrchu v Rumburku, budou mít opatrovníka, a to Město Rumburk. To se bude starat například o jejich finance a o takové úkony, jakými je třeba uzavírání smluv, které by tito lidé neměli sami podepisovat, případně by jejich podpis měl být neplatný. Jsou totiž snadno zmanipulovatelní a nedochází jim, že když jim někdo nabídne peníze, budou je potom muset splácet s pekelným úrokem.

Klienti ústavu jsou také přátelští, a to velmi. Není výjimkou, že přiběhnou k cizímu člověku a chtějí s ním sdílet svou elementární radost ze života, proto ho začnou objímat a vydávat téměř neartikulované zvuky. „Pro lidi to bude novinka, proto by měli vzít na vědomí, že se to může stát. Nikdo se jich nemusí bát, nejsou nebezpeční. Nikdo si nemusí myslet, že když se k němu vydá některý z těchto handicapovaných lidí, že se musí bránit,“ říká Denisa Svobodová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Rumburk. Jde o osoby hodné, přátelské a důvěřivé se všemi klady i zápory těchto vlastností.

 pem

Tisk Tisk | E-mail E-mail