Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Večeřel jsem s prezidentem v Chrámu chmele a piva

Když jsem v pondělí 14. 10. jako obvykle ráno zapnul počítač a probíral se desítkami nových e-mailů, byla mezi nimi i pozvánka na slavnostní večeři pořádanou hejtmanem Ústeckého kraje při příležitosti návštěvy prezidenta České republiky pana Miloše Zemana.

Takové pozvání se samozřejmě neodmítá, a tak jsem svou účast obratem potvrdil a trochu napjatě se těšil na osobní setkání s hlavou státu. Ostatně bylo nás pozváno jen třicet šest včetně prezidenta, takže možnost hovořit s ním byla poměrně vysoká.

Večeře se konala 24. 10. od 20.15 hod. v restauraci Chrám chmele a piva v Žatci. Vzhledem k organizaci jsme měli být na místě minimálně o třicet minut dříve. Všechny pokyny jsme tedy splnili a spolu s pozvanými kolegy z výběžku, starosty Loukou z Varnsdorfu a Pecinovským z Dolního Podluží, jsme se zhruba pětačtyřicet minut před začátkem ocitli před restaurací.

Protože byl čas, zašli jsme ještě ke konkurenci na jedno žatecké. Potom jsme se již plni očekávání vrátili před Chrám chmele a piva, za který, jak jsme se v tu chvíli dozvěděli, chce ROP severozápad vrátit od města Žatce dotaci ve výši 180 milionů korun. Nutno říci, že v době, kdy byla večeře připravována, to ještě nikdo nevěděl a zdaleka není jasné, jestli k nějakému vracení dotace vůbec dojde.

Nicméně vraťme se před Chrám. Spolu s námi zde již čekala většina pozvaných a společně jsme si krátili čas všeobecnou diskusí. Vzhledem k datu byla samozřejmě hlavně o volbách. Asi deset minut před plánovaným začátkem jsme byli vpuštěni do restaurace a vyzváni, abychom si nesedali, protože po příjezdu se s každým z nás prezident osobně přivítá. Stůl byl decentně a vkusně ozdoben a byly na něm jmenovky, aby snad nedošlo k tlačenici na místa v blízkosti pana prezidenta, a menu, které se později podávalo. Pan prezident přijel se svým doprovodem na čas, ale nezbytná cigaretka jeho příchod asi o pět minut zpozdila. Po příchodu si opravdu s každým z nás potřásl srdečně pravicí a prohodil pár slov. Následně po zasednutí k tabuli se ujal slova hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a pronesl slavnostní přípitek, v němž vyzdvihl úspěšný první den návštěvy prezidenta v našem kraji. Poté se slova ujal i pan prezident Zeman, i on pochválil organizaci své návštěvy u nás. Poté se omluvil panu Pelantovi, primátorovi města Děčín, že musel na doporučení lékařů zkrátit svou návštěvu o jeden den, a proto se nedostal na Děčínsko. Přislíbil nápravu hned v počátku příštího roku a na náš přímý dotaz nevyloučil ani návštěvu Šluknovského výběžku. Poté nám všem popřál dobrou chuť a my jsme se pustili do předkrmu a následně pak do dalších dobrot, které byly nachystány. Během konzumace se samozřejmě diskutovalo. Prezidenta zajímaly problémy, které nás, primátory a starosty obcí s rozšířenou působností, nejvíc trápí, a samozřejmě také návrhy, co s tím udělat.

Obecně se dá říci, že se tradičně probíral systém výplaty sociálních dávek, zejména na bydlení, ale také činnost obcí s rozšířenou působností a jejich poměrně velký finanční příspěvek na výkon přenesené působnosti. V neposlední řadě také nezaměstnanost a případná řešení tohoto fenoménu. Tak jsme v kultivované a zajímavé debatě dospěli až k dezertu. Pan prezident se potom omluvil a s primátorem Teplic Kuberou se odebral do vedlejší místnosti ukojit své kuřácké potřeby. Potom již nazrál čas na ukončení tohoto příjemně stráveného večera. Pan prezident nám poděkoval za naši účast a popřál nám mnoho úspěchů v naší práci. My jsme jeho závěrečnou řeč odměnili potleskem a poté jsme se začali pomalu rozcházet. To byla moje večeře s prezidentem České republiky panem Milošem Zemanem.

Jaroslav Trégr, starosta města

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail