Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Naučná stezka pod Dýmníkem je po třech letech provozu v katastrofálním stavu

Dýmnik

Do lesa pod Dýmníkem zavítá snad denně rodič se svým dítkem, pejskař se svým chlupatým miláčkem, cyklista nebo obyvatel z blízkého okolí mířící na klidnou zdravotní procházku. Jak to bylo krásné, když na podzim roku 2010 začaly cesty v lese lemovat informační tabule nově vzniklé naučné stezky a také několik krásných posezení se stříškou pro cestou znavené nebo jen po poklidném posezení toužící přítomné. Idylka však moc dlouho nevydržela.

Čtyři kilometry dlouhá naučná stezka s osmi informačními tabulemi byla slavnostně otevřena představiteli společnosti Lesy České republiky, Ústeckého kraje a města Rumburk. Na stezce, která vede od rumburského koupaliště přes vrch Dýmník, navazuje na dvě turistické trasy a křižuje jednu cyklostezku, se mohli procházející či na kole projíždějící dozvědět něco o zdejší fauně a floře, tabule mohly také sloužit jako inspirace na výlety.

Stezku vybudovala společnost Lesy ČR a investovala do ní 950 tisíc korun ze svého Programu 2000, kterým podporuje veřejně prospěšné funkce lesů v celé republice.

„Snahou Lesů ČR je díky Naučné stezce Dýmník návštěvníkům nabídnout široké spektrum zajímavých informací a klidnou procházku ojedinělým terénem. I vzhledem k tomu, že trasa je již nyní velmi populární a místní lidé ji často k vycházkám využívají, věříme, že celá lokalita přiláká další nové turistické nadšence,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Teplice Radek Braum pro Rumburské noviny v roce 2010.

Dnes jsou posezení pod Dýmníkem poničená částečně, nebo dokonce zdemolovaná úplně. Někomu pro jeho dobrý pocit stačilo ulomit stříšku, někdo musel pro své uspokojení udělat mnohem víc. Navíc se některá místa stala odkladištěm nepotřebných věcí, což bohužel nelze přehlédnout, ani když se člověk sebevíc snaží.

V rámci nájezdu vandalů byl zničen turistický altán se zabudovaným stolem a s lavicemi, dále byla poškozena jedna informační tabule. Vandalové také poničili další dvě informační tabule tím, že jim odlomili stříšku, škodu utrpělo také pět laviček, když je agresoři připravili o opěradla. Celková škoda se vyšplhala na sto tisíc korun a Lesy ČR podaly na Policii ČR trestní oznámení na neznámého pachatele.

Turistický altán musel kvůli míře poškození ze stezky zmizet, pracovníci Lesů ČR opravili dvě infotabule. Rozsah dalších náprav škod se zatím zvažuje, naštěstí lavičky i přes své poškození mohou dál sloužit svému účelu.

Nejen poškozený mobiliář,
ale také nepořádek

Aby toho nebylo málo, na naučnou stezku pod Dýmník se nevydali jen po řádění a ničení lační dobráci, ale také ti, kteří se potřebovali zbavit věcí, které už nechtějí. „Závažným problémem Naučné stezky Dýmník je též zakládání nepovolených skládek odpadu. Lidé zcela nepochopitelně po celé trase běžně odkládají nejen plastové a skleněné lahve, pytle s domovním odpadem, ale i vyřazenou elektroniku či nepotřebný nábytek a dále i odpad, který se běžně odkládá do sběrných nádob na směsný odpad,“ vyjadřuje se ke stavu naučné stezky a jejího okolí Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí Lesů ČR. Dodává také, že Lesy ČR pořádají úklid černých skládek v závislosti na aktuálním stavu i pětkrát ročně, jenže v lokalitě se vždy najde někdo, kdo založí skládky nové.

Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail