Proměny klášterního betléma v kostele svatého Vavřince v Rumburku v roce 2013

Tištěné noviny 24/2013 | 14. 1. 2014 | Nezařazené

loreta betlem

Klášterní betlém v kostele sv. Vavřince v Rumburku se letos vrací k původní tradici. Díky daru rumburského řezbáře Jaroslava Blažka bude betlém bohatší o nové figurky. Rumburští betlemáři, kteří o betlém v posledních letech pečují, klášterní jesličky třikrát promění. Od 2. 1. nahradí stávající scénu narození Páně a klanění pastýřů scéna klanění Tří králů. Od 25. 1. se betlémové figurky promění potřetí. Vystaveno bude nově vyřezané sousoší, představující Útěk Panny Marie, Josefa a Ježíška do Egypta. Jedenadevadesát let starý betlém, vyřezaný těmi nejlepšími řezbáři Šluknovska, pochází z roku 1922. Staví se na ploše o rozloze dvaceti metrů čtverečních. O jeho vznik se zasloužili řeholníci z rumburského kapucínského kláštera. Klášterní betlém je přístupný během otevírací doby Lorety Rumburk od 30. 11. do 2. 2., od úterý do soboty mezi 9.00 a 16.00 hod. Jeho návštěva je součástí prohlídkového okruhu v Loretě Rumburk. Vstupné je padesát a pětadvacet korun, děti do šesti let mají vstup zdarma. O vánočních svátcích je možné betlém zhlédnout ve čtvrtek 26. 12. od 14.00 do 17.00 hod. a dále v pátek a sobotu 27. 12. a 28. 12. mezi 14.00 a 16.00 hod. Vstupné o Vánocích je dobrovolné. Betlém v kostele svatého Vavřince v Rumburku zpřístupňuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk.

Klášterní betlém v Rumburku bude k vidění i během lednové Vycházky za rumburskými betlémy, kterou v sobotu 25. 1. pořádá Spolek přátel Rumburku. Účastníci při vycházce navštíví pohyblivý betlém Jiřího Cobla v Rumburku – Dolních Křečanech, dále betlém v kostele svatého Vavřince, autorský betlém Jaroslava Blažka o rozloze téměř 4 metrů čtverečních a na závěr uvidí sbírku betlémů Jaroslava Pšeničky. Pochůzky za betlémy a vzájemné porovnání každoročních vylepšení jesliček bylo před rokem 1945 nedílnou součástí oslav vánočních svátků na Šluknovsku. Více informací k Vycházce za rumburskými betlémy najdete na stránkách www.loretarumburk.cz.

Klára Mágrová

 

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2014/01/14/promeny-klasterniho-betlema-v-kostele-svateho-vavrince-v-rumburku-v-roce-2013/