Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužická nemocnice už více jak rok používá identifikační náramky

náramek

Od 1. 11. 2012 používá rumburská nemocnice identifikační náramky. Rozhodla se tak jít cestou prevence před záměnou ošetřovaných, a to především v situacích, kdy není možné ověřit pacientovu totožnost pouhým dotazem.

Totožnost pacientů kontroluje personál nemocnice, který se účastní procesu léčby, připravuje je k vyšetření nebo k plánovanému výkonu. Díky přesné identifikaci se dá předejít devadesáti pěti procentům chyb v medikaci. Pokud pacient nebude identifikační náramek chtít, může ho i odmítnout. Personál o tom však musí být informován.

Náramky byly původně jen bílé, ale postupem času začaly sestřičky pacientům dávat i červené, a to v případě, že mají v anamnéze zaznamenanou alergii, například na léky nebo dezinfekci. Na dětském oddělení se používají modré pro chlapce a růžové pro dívky. Náramky jsou nepřenosné, dají se sundat jen odstřižením a při propouštění se pacientovi odnímají. V budoucnu přibudou možná náramky žluté pro pacienty trpící cukrovkou, kteří mají inzulinovou léčbu.

„Zavedení identifikačních náramků vnímáme jako užitečné a potřebné, přispívají k větší bezpečnosti. Rozhodně se nám osvědčily. Pokud některý pacient náramek nechce, nemocnice jeho rozhodnutí respektuje a sestry vše zaznamenají do dokumentace. Zatím nám ale žádný z přijatých pacientů náramek neodmítl,“ říká o náramcích Erika Drahotová, manažerka kvality péče Lužické nemocnice a polikliniky. Dodává také, že taková identifikace pacienta je naprosto běžná a je nezbytná v těch nemocnicích, které se rozhodly pro akreditaci. Na té Lužická nemocnice a poliklinika také začíná pracovat.

Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail