Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Domov Srdce v dlaních – budoucí špička sociálních služeb v regionu?

Nenápadný objekt v blízkosti baziliky v Jiříkově – Filipově oslaví v letošním roce sto let. Čtyřicet let slouží jako domov důchodců, dnes ho známe jako sídlo organizace Domov „Srdce v dlaních“ – sociální služby Jiříkov (dříve Domov důchodců Filipov). Pracovní tým Domova se snaží zpříjemnit seniorům podzim jejich života zajištěním poklidné atmosféry, čistoty a pohodlí a poskytovanými sociálními službami.

Komu podávají své
srdce v dlaních?
Domov „Srdce v dlaních“ poskytuje sociální služby na několika úrovních. Provozuje totiž domov pro seniory, terénní pečovatelskou službu v celém Šluknovském výběžku a domov se zvláštním režimem. Jejich služeb mohou využít lidé, kteří kvůli nepřízni osudu nemohou žít samostatně ve svém přirozeném prostředí, a to bez pomoci či podpory dalších osob. Oblastí, ve kterých klientům pečovatelé pomáhají, je mnoho. Kromě ubytování a stravování je poskytováno třeba sociální poradenství, zprostředkování kontaktu s okolním prostředím a další. Samozřejmostí je pomoc při zvládání běžných úkolů a při osobní hygieně.

Lékař ordinuje na místě
V domově ordinuje praktický lékař, aby klienti neměli ke zdravotnické péči daleko. Vedle praktické lékařky mají v Domově ordinační hodiny také specialisti. Další zdravotnické a ošetřovatelské úkony a služby sociální péče jsou poskytovány nepřetržitě.

Senioři tráví čas aktivně
V Domově „Srdce v dlaních“ nemusí nikdo zdlouhavě unuděně vysedávat. K dispozici je široká škála volnočasových aktivit, ať už společenských, kulturních, kulinářsky nebo sportovně založených. Domov skvěle reprezentuje kapela Senior Band, kterou znají posluchači nejen u nás, ale i v Německu a v Polsku. Kapela má na svém kontě dvě vydaná alba.
Kapacita Domova čítá devadesát osm lůžek, klienti mohou využívat kulturní sál, scházejí se také v kavárně Babeta, mohou se navíc občerstvit v kantýně a hezkého počasí si mohou užívat na rozlehlé zahradě s terasou.

Co se podařilo
v posledních letech
Domov byl vybaven elektricky polohovatelnými lůžky a většina pokojů má nový nábytek. Byly provedeny rozsáhlé stavebně technické úpravy (vše z rozpočtu Domova), např. výměna části oken, zateplení štítové zdi, dlažba na terase a nádvoří Domova. Dále proběhly stavební úpravy kavárny Babeta, některých administrativních prostor a jídelny. Objekt byl zajištěn proti pronikání vlhkosti a proběhla výměna podlah v podstatné části přízemí.
Od roku 2010 pod Domovem funguje Pečovatelská služba Šluknovska, největší terénní pečovatelská služba v regionu. Tato služba v Rumburku poskytuje péči v objektu DPS v Luční ulici. Současně provozujeme také pečovatelské centrum v Dolní Poustevně. V roce 2011 jsme oslavili čtyřicet let od zahájení poskytování pobytových sociálních služeb Domova a nyní je tedy naše pečovatelská služba největší v regionu.

Jaké jsou plány pro příští roky?
Další období bude významně ovlivněno především rozhodnutím o novém vlastníkovi objektu Domova, přičemž existuje reálná možnost, že v rámci církevních restitucí bude v průběhu roku 2014 rozhodnuto o vlastníkovi objektu, a to po neuvěřitelných pětadvaceti letech. Samozřejmě že náš zřizovatel, Město Jiříkov, i vedení Domova udělají maximum pro zachování sociálních služeb ve Filipově.
Vedení domova dále předpokládá nárůst zájmu o terénní pečovatelskou službu a nově zahájí provoz také služby osobní asistence, poskytovat chceme také tzv. služby pro domácnost a rovněž jako nestátní zdravotnické zařízení budeme poskytovat i domácí zdravotní péči. Novým centrem pro rozvoj terénních služeb jsou objekty po bývalém ÚSP v Londýnské ulici v Jiříkově. Tyto čtyři objekty předal Ústecký kraj městu Jiříkov a na jeho náklady jsou v současné době upravovány pro potřeby sociálních služeb. Město Jiříkov rozvoj sociálních služeb v regionu všestranně podporuje. V roce 2014 oslavíme společně s městem Jiříkov, našimi klienty a partnery již sto let od uvedení objektu Domova do provozu.
O podpoře rozvoje sociálních služeb v regionu budeme dále jednat s jednotlivými městy a obcemi na Šluknovsku.
Máme vynikající součinnost s Úřadem práce ČR, s Ústeckým krajem, s Lužickou nemocnicí a praktickými i specializovanými lékaři. Dále chceme pokračovat ve spolupráci s nevládními neziskovými organizacemi, např. se Schrödingerovým institutem, KC Kostka Krásná Lípa, Agenturou Pondělí v Rumburku a celou řadou dalších poskytovatelů sociálních služeb v regionu. Naši činnost podporují sponzorsky i soukromé osoby. Za významné dodavatele je třeba poděkovat společnostem Hartmann Rico ČR, a.s. a Semileas a.s.

Kam se obrátit
V případě zájmu o pobytové služby v Domově nebo pro získání informací poslouží e-mail na ředitele Jana Sembdnera, reditel@ddfilipov.cz nebo tel. 602 702 098. Obrátit se můžete také na jeho zástupkyni Ivetu Hermanovou na e-mailu hermanova@ddfilipov.cz a tel. 733 127 493. Informace k terénním službám vám podá vedoucí pečovatelské služby Břetislav Moravec na e-mailu moravec@ddfilipov.cz, tel. 734 346 254. Informace ke službě osobní asistence a službám pro domácnost vám poskytne Václav Vlček, vedoucí Asistenční služby Šluknovska na e-mailu vlcek@ddfilipov.cz, tel. 604 299 976.

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail