Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nákup přes internet může ukrývat řadu nebezpečí

S úspěchem se nesetkal jednapadesátiletý obyvatel Šluknovského výběžku. Ten si před Vánocemi chtěl zakoupit televizi. Namísto kamenného obchodu zvolil variantu nákupu zboží přes internet. Po odeslání smluvené částky přesahující deset tisíc českých korun na uvedený účet ovšem vybraný televizor neobdržel. Přes veškeré snahy se s obchodníky spojit mu nakonec nezbylo nic jiného, než se obrátit na rumburské policisty. Ti se na okolnosti podivného obchodu podívají i z perspektivy trestního zákona. V případě skutečného překročení zákona může podvodník z internetu očekávat obvinění z přečinu podvodu.

Obezřetnost se vyplácí i v oblasti internetového obchodování, které skýtá mnoho výhod. Bohužel především ve prospěch podvodníků, šejdířů a zlodějů. Internet umožňuje anonymitu a složitější způsob v případě reklamací.

Policie České republiky proto radí spotřebitelům, aby v případě koupě zboží přes internet před samotnou koupí produktu ověřili funkčnost kontaktů na prodejce. V případě placení je nejbezpečnější formou platba dobírkou, případně z ruky do ruky. Nezřídka někteří z nás získali zkušenost, že v balíčku nakonec nebylo požadované, ale neočekávané, například cihla, kameny, papíry a jiné věci. Dbejte na obchodní podmínky uveřejněné na portálu, ze kterého jste si vybrali zboží k zakoupení. Dobře se seznamte s podmínkami reklamačního řízení a se svými právy a povinnostmi v rámci Občanského zákoníku, který byl k 1. 1. novelizován. V případě otevření zásilky zkontrolujte výrobní číslo uvedené na faktuře s výrobním číslem na produktu. Originál faktury nedávejte z ruky, zasílejte pouze naskenované originály, případně úředně ověřené kopie. V případě různých spotřebitelských problémů máte možnost se obrátit pro užitečnou radu na společnost dTest. V případě, že máte podezření, že jste se stali obětí trestného činu, kontaktujte policisty osobně nebo na tísňové lince 158.

pčr

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail