Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Rumburku vznikl Spolek přátel Rumburku

V Rumburku vzniklo 26. 11. nové občanské sdružení. Cílem Spolku přátel Rumburku je podílet se na kulturních a vzdělávacích aktivitách, které se budou týkat prezentace historie města a jeho okolí, oprav drobných památek, rozvoje turistického ruchu, veřejné zeleně a veřejných prostranství. Sídlo spolku se nachází v památkově chráněné budově někdejší noblesní kavárny a cukrárny Café Henke, postavené v letech 1925 – 1926, na tř. 9. května čp. 3. Objekt ve stylu art deco nyní prochází náročnou stavební obnovou.

Občanské sdružení bylo registrováno u Ministerstva vnitra. K jeho založení vedla snaha o pořádání popularizačních aktivit, kterým v Rumburku zatím nebyla věnována systematická pozornost. Spolek se ustanovil jako dobrovolné sdružení obyvatel města a nemá žádné politické ambice. První akce spolku se uskuteční v lednu. Půjde o vycházku za rumburskými betlémy a proběhne přednáška o význačné kulturní památce a jejím architektovi.

„Z řady přípravných setkání vzešel okruh témat, kterým se členové Spolku přátel Rumburku chtějí věnovat. Pro tento rok máme v plánu pořádat akce pro veřejnost, které budou popularizovat historii města, přibližovat významné architektonické památky na jeho území a to formou vycházek, přednášek a besed. Rádi uvítáme i další podněty obyvatel města,“ uvedl předseda spolku Radek Polena. První připravenou akcí na leden je „Vycházka za rumburskými betlémy“, která proběhne v sobotu 25. 1. Sraz účastníků je v 9.00 hodin u betlemáře Jiřího Cobla ve Starokřečanské ulici 34/5 v Rumburku – Dolních Křečanech. Po prohlídce soukromého pohyblivého betléma bude poměrně náročná pěší vycházka pokračovat prohlídkou klášterního betléma v kostele svatého Vavřince a soukromých betlémů u řezbáře J. Blažka a betlemáře J. Pšeničky. Počet účastníků vycházky je z kapacitních důvodů omezen, zájemci si mohou místo rezervovat na e-mailu spolekpratelrumburku@seznam.cz. Druhou připravenou akcí je přednáška Jiřího Kováře z Rumburku na téma „Kavárna Cafe Henke a její proměny v restauraci Krym a Venuše“. Vyprávět se bude také o životě a díle významného prvorepublikového německého stavebního projektanta Emila Röslera, rodáka z Vlčí Hory a autora řady staveb v Německu. Přednáška proběhne v úterý 28. 1. od 17.00 hodin v Městské knihovně Rumburk. Vstupné na akce je dobrovolné.

Klára Mágrová

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail