Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Filipovská bazilika přivítala poutníky ve čtyři ráno

Bylo jich požehnaně. V pondělí 13. 1. lemovalo filipovskou hlavní silnici nezvyklé množství aut. Už od hraničního přechodu, kde stály prázdné autobusy, scházeli dolů k bazilice pěší, někteří z nich šli z Rumburku, scházeli se i lidé od Šluknova. Řidiči parkovali, kde se dalo, městská policie hlídkovala kolem. Z baziliky se ozýval zpěv a zvuk varhan. Při vstupu velkými těžkými dveřmi jako by se člověk vzdaloval realitě a ocital se v krásném bezčasí.

Poutníci se při této příležitosti sešli už po stoosmačtyřicáté, aby si připomněli výročí zjevení Panny Marie. Mše se ujal litoměřický biskup Jan Baxant, sekundovali mu kněží z celé republiky. To, že se mše tento rok konala v pondělí brzy ráno, bylo možná poněkud nešťastné, ale ti, kteří opravdu chtěli, do Filipova dorazili, aby vzpomněli ono zmíněné zjevení Panny Marie a zázračného uzdravení jedné tkadleny. Po brzké ranní mši následovala v 9.00 hod. ještě mše v německém jazyce, v 10.30 hod. ji vystřídala mše v češtině a v 17.00 hod. přišla na řadu mše česko-německá.

O zázračném uzdravení

Bazilika ve Filipově je jedním z nejmladších poutních míst v litoměřické diecézi. V roce 1866, a to přímo 13. 1., se ve čtyři hodiny ráno zjevila těžce nemocné tkadleně Magdaleně Kade Panna Marie a přislíbila jí uzdravení. Dalšího dne se devatenáctiletá tkadlena probudila zcela zdráva a po bolestivých vředech na hrudi už nezůstala jediná památka. Dožila se sedmdesáti let, zemřela v roce 1905 a její ostatky byly několikrát přesunuty, až spočinuly v později postavené filipovské bazilice.

K domu číslo 63 ve Filipově začaly záhy proudit davy lidí. V květnu roku 1866 vyklidila rodina světnici, kde se zázrak uzdravení stal, a udělala z ní provizorní kapli, z níž později vznikl kostel. Případ nenadálého uzdravení mladé tkadleny vyšetřovala komise a pečlivě prověřovala všechny okolnosti události, kromě jiného také vyslýchala zainteresované osoby. Oba lékaři, kteří se o Magdalenu starali, vyloučili, že by se mohla uzdravit tak rychle přirozenou cestou. Papež Pius XI. po těchto událostech povýšil vzniklý kostel Panny Marie pomocnice křesťanů na baziliku minor. Tímto titulem se označují kostely, které jsou pod přímým patronátem papeže, a uděluje se pouze těm nejvýznamnějším kostelům. V roce 1885 byla duchovní správa tohoto poutního místa svěřena řádu redemptoristů.

Petra Malá

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail