Většina věcí není náhoda. Děje se jich hodně a zapadají do sebe
Rozhovor se starostou Rumburku Jaroslavem Trégrem o současné situaci (21. 1.)
Je bez debat, že to v Rumburku poslední dobou vře. Jaký ze současné situace máte pocit vy?
„Celé mi to přijde jako hra o to, kdo bude řídit město. Používají se při tom férové i neférové prostředky a snaha převzít vládu na radnici je hodně za hranou toho, co si člověk představí, když se mluví o politickém boji. Většina věcí není náhoda a v kauze mé i Darka Švába se jich děje hodně a zapadají do sebe.
Situace rozhodně není jednoduchá, bude škodit městu a nejvíc to pravděpodobně odnese místní ČSSD. Tu podle mého názoru čeká volební propadák, protože původ všeho, co se děje, vychází z jejich kandidátky, na které jsem taky byl. Myslím, že lidé si to budou pamatovat.
Druhý důvod je ten, že většina zastupitelů z kandidátky ČSSD jsou nestraníci, od kterých se postupně ČSSD distancovala.“
Koho myslíte těmi, kdo se snaží převzít vládu?
„Ti, kteří rozpoutali celou tu hru už v říjnu 2011, to dobře ví. Našli si tenkrát zástupný problém a od toho se odvíjí situace až dodnes. Kritická situace ve městě nenastala až teď a způsob, který používá protistrana, je dost podobný tomu v roce 2011. Navíc se jí podařilo znegativizovat občany Rumburku. Myslím ale, že je tu pořád mlčící většina, která to vnímá jako politický boj. Nevidím snahu věci vyřešit, ale udržet dlouho situaci, ve které je možné mě a kolegu dehonestovat, abychom byli ve volbách nepoužitelní. Nejhorší je, že člověk nemá moc šancí se bránit.“
Mluvíte o volbách. Budete kandidovat?
„Pro mě je to stále velký otazník. Moje dráha začala tak, že mě v roce 2010 oslovila MO ČSSD. Šel jsem do toho, protože se mi líbil jejich program, a netrval jsem na nějakém konkrétním místě na kandidátce. To, že jsem byl zvolen zastupitelem, jsem vzal jako fakt. To, že jsem byl zvolen starostou, vyplynulo ze situace. Jsou chvíle, kdy se sám sebe ptám »Mám to zapotřebí? To je to, co jsem chtěl?«, ale stále převažuje ten pocit, že to nechci vzdát, chci bojovat proti tomu, co se děje, a pokud se na-jdou vhodní lidé, kteří utvoří dobrý tým a program, který nebude založen jen na předvolebních slibech, do voleb půjdu.“
Jak se cítíte po zasedání zastupitelstva, na kterém jste měl být podle programu odvolán?
„Co říct? Je to takové Pyrrhovo vítězství. Politika je o komunikaci, proto jsem díky komunikaci došel k tomu, že by mohlo zasedání dopadnout tak, jak dopadlo. Stačilo jen s lidmi v zastupitelstvu mluvit a na rovinu jim říct, jak se věci mají. To, že mě chtěla část zastupitelstva odvolat, je zcela legitimní. Otázkou je, jak velký cirkus se kolem toho udělá a jaká proběhne manipulace občanů.“
Někdo se zastupitelů tvrdil, že obvinění, které na vás bylo podáno za zneužití dotací, z vás činí nedůvěryhodnou osobnost a může se to podepsat na městě.
„Rozhodně není pravda, že by sem k nám nikdo nechtěl jít podnikat a nikdo se mnou nechce jednat. Když někam přijdu, necítím, že by se na mě takto někdo díval. Nedávno jsem ve spolupráci s Jiřím Gajdošem získal pro město více než milion korun na rozšíření a pokračování projektu asistentů prevence kriminality. Rumburk je v tomto hodnocen jako město s největším pokrokem. Dál tu máme dva vážné zájemce o průmyslovou zónu, jedna ze společností nabídne asi sto pracovních míst. Lidé se mnou jednají a nikde žádný podtext obvinění necítím.“
Nepřekvapila vás medializace problémů v Rumburku?
„Ani ne. Vzhledem k dnešní době a k tomu, že se problémy často tímto způsobem řeší, to beru jako normální. Bohužel jsem ale poznal neprofesionalitu některých médií, která si shání podklady pro články třeba v internetových diskuzích, nikoli z pořádných zdrojů.“
Hodně se teď diskutuje o problémech se strážníky městské policie. Kdy a jak podle vás vznikl ten současný konflikt?
„Začalo to asi v době, kdy se na řízení a kontrolu městské policie někdo vykašlal. Potom se najednou změnilo vedení města a snažilo se nad městskou policií získat kontrolu, protože se množily stížnosti lidí na jejich službu a začínala vůči nim ze strany lidí narůstat averze.
V červnu 2012 se měla uskutečnit schůzka, kde údajně místostarosta Šváb vyvolal první konflikt. Časem se celá nevraživost stupňovala, hlavně proto, že po strážnících vedení města něco chtělo, ale oni tvrdili, že to nejde. Po rezignaci bývalého ředitele městské policie Miroslava Jeřábka jsem vyhlásil výběrové řízení a z něj vzešel nový ředitel, Václav Němeček, který se na činnost rumburské městské policie podíval objektivně a zjistil, že nespokojenost občanů byla ve většině případů oprávněná. V současné době považuji stav městské policie za neúspěch, protože posun je příliš malý. Proto vyšel nový organizační řád městské policie.“
A hned se objevil v médiích.
„To mě nepřekvapuje. V organizačním řádu je jeden sporný bod, ten změníme. Řád byl projednán s odborníky a rozhodně to není paskvil, jak ho někdo nazývá. Myslím, že strážníkům vadí třeba to, že nemohou pracovní dobu trávit na služebně. Vždycky jako první slyšíte, že něco nejde. Snaha rozumně se domluvit je bez účinku.“
Prý některý ze strážníků říkal, že kvůli pracovnímu řádu nemůže komunikovat s veřejností.
„To bylo tak, že mi volala zastupitelka Nedvědová, že se na městské policii byla jedna občanka ptát na něco, co se týkalo záchytných kotců, a strážník jí řekl, že s ní nemůže komunikovat. V řádu se však mluví o tom, aby strážníci nekomunikovali s masmédii a nechali to na svých nadřízených. Vidím v tom jen nesmyslný vzdor a neustálou snahu vyvolávat konfrontace.“
A ještě z jiného soudku. Hodně se ve městě mluví o schválení možnosti vzít si úvěr ve výši šedesáti miliónů korun a o tom, že tak zastupitelé zadlužili město stovkou miliónů. Jak to s ním tedy je? Řítí se město do problémů?
„Je to účelová lež. Zaprvé si město úvěr nevzalo, zastupitelstvo jen schválilo rámec vzetí úvěru. Není žádný problém zveřejnit o tom materiály a podmínky vzetí úvěru. Rád bych ale řekl, že takto laciné peníze nebudeme mít asi možnost jindy získat. Díky výběrovým řízením se navíc srazí ceny akcí třeba o třetinu. Když vezmu v potaz míru inflace, levné peníze a výběrová řízení, je to výhodné. I po dobu splácení obou úvěrů je město schopno dál investovat, navíc začne nové dotační období evropských peněz. Úvěr si nechceme vzít z plezíru a nejde o to, abychom se zalíbili občanům před volbami. Vůbec bych se nebál toho, že bude další dvě volební období zastupitelstvo zadlužené. Jsem ochoten se bavit o akcích, do kterých půjčené peníze investujeme. Jsem stále více manažer než politik a soudím, že by byla škoda možnosti úvěru nevyužít.“
K situaci ve městě vydala vyjádření MO ODS, už ho vyvěsila i na Facebooku. Chcete ho nějak okomentovat?
„Ve vyjádření se neobjevuje nic nového, co bych od některých zastupitelů rumburské ODS ještě neslyšel. Můžu k tomu říct snad jen to, že se opět spojují dvě věci dohromady, tedy případ můj a případ kolegy Švába. Několikrát jsem se ptal, proč tlak na mou osobu nebyl vyvíjen už dřív, když mi obvinění přišlo loni v červnu, a proč graduje až teď. Představitelé ODS mi mohou něco vykládat o morálce.“ pem