Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pojďte, budeme si číst…

brave new world

KONEC CIVILIZACE.

ALDOUS HUXLEY MĚL

JEDNOZNAČNOU VIZI

 

Konec civilizace, v originále Brave New World, je jedním z děl, která romanopisce, dramatika a básníka Huxleyho proslavila. Jen si představte absolutně šťastnou společnost. Že vám to nejde? On to dokázal. V této společnosti jedinec nic neznamená, lidé se nerodí, jsou jen uměle odchováváni a předurčeni k určitému povolání. Společnost je rozdělena na pět kast a příslušníci každé z nich mají jiný životní úkol. Zázračný prášek Soma je lékem na neštěstí, které se daří vymýtit. Neexistují city. Všichni chtějí mít všechny, každý má na každého nárok. Výuka k povolání probíhá během spánku, díky alkoholu a chemikáliím každý jedinec zapadne do soukolí společnosti. Všichni mají své úkoly rádi. Všichni jsou šťastní.

Bernard Marx a Lenina Crowneová se vydávají do oblasti Nového Mexika, kde překvapeně hledí na starou vrásčitou ženu – takové lidi neznají. Tato žena sem přijela s mužem na výlet a je nanejvýš zostuzena tím, že porodila syna cestou, na jakou my jsme zvyklí. Bernard se rozhodne, že je dostane zpět do civilizace. Jenže ženin syn je divoch, který žil až dosud jen v džungli. Nemá nejmenší tušení, jak to v civilizaci chodí, je stále schopen lásky, nenávisti a prožívá i další emoce. Jaký ho v civilizaci může čekat osud?

Huxleyovo antiutopické dílo reaguje – jak to tak u antiutopií bývá – na oddání se modle, na životní cestu nesvobody v totalitním státním zřízení. Jména ztrácí význam a ztrácí ho každý jedinec. Každý se musí obětovat pro dobro společnosti.

Obecně je smyslem antiutopie, coby odnože vědeckofantastické literatury, varovat lidstvo před přílišným rozvojem vědy a techniky. Nejlepší antiutopická díla vznikala ve 20. a 30. letech 20. století, protože za první světové války vznikla v lidském myšlení první trhlina v optimistických pohledech na techniku. Není divu, že i po první světové válce hojně vznikala díla, která varovala před střetem člověka s technikou, jež by ho bez potíží přemohla.

„Alfa-děti nosí šedé šaty. Pracují mnohem více než my, protože jsou nesmírně chytré. Jsem opravdu velice rád, že jsem beta, protože nemusím tolik pracovat! A kromě toho, my bety jsme něco mnohem lepšího než gamy a delty. Gamy jsou hloupé. Všechny nosí zelené šaty a delty nosí khaki. Ne, nechci si hrát s deltami. A epsiloni jsou ještě horší. Jsou nejhloupější ze všech…“

pem

 

Tisk Tisk | E-mail E-mail